Výživa pet zvířat je v posledních desetiletích stále více diskutované odborné téma. Majitelů, kteří krmí psa a kočku od stolu podstatně ubylo, a ptají se čím a jak často mají své miláčky krmit. Společnost Hill’s Pet Nutrition, která přesunula svou centrálu z Watfordu v Anglii do Prahy, připravila pro veterinární lékaře v celé Evropě přímý přenos z jejich výzkumného výživového centra Hill’s Global Pet Nutrition Centre v Topece (Kansas, USA). Živého vysílání, pomocí speciální satelitní techniky do různých zemí světa, se mohli čeští specialisté na výživu a zájemci o tuto problematiku zúčastnit v pražském hotelu Corinthia dne 11. ledna. Odbornou prezentaci sídla firmy zahájila MVDr. Aneta Novýsedláková a moderovala večerní program doplněný přednáškami specialistů na výživu z výzkumného centra v Topece. Odborný výklad poskytl N. Thompson, prezident CEO Hill’s, Dr. S. Mickeisen, Dr. W. Carter, Dr. Samer Al Murani a Dr. D. Balog.
Centrum výživy zvířat v Topece vlastní 47 pavilonů, kde v příslušných laboratořích probíhá vědecký výzkum. K tomu, aby firma Hill's vyvinula krmivo, které je nejen nutričně správně vyvážené, ale taktéž chutné, provádí ve svém Pet Nutrition Centru rozsáhlé studie zaměřené na chutnost krmiva a chování zvířat při jeho příjmu. Nicméně, tyto studie provádí pouze tehdy, když mají přesvědčivé důkazy, že pomohou zlepšit zdraví a welfare společenských zvířat. Pro zvířata je v centru vytvořeno příjemné prostředí, které podněcuje zvířata ke hře – se všemi psy a kočkami, které jsou v péči Hill’s se zachází odpovědně a humánně. Navíc, veterinární klinika, která se nachází přímo v centru zajištuje zvířatům dostatek kvalitní péče, kterou si zaslouží.
Zvířata jsou krmena různými dietami, jejich vliv na zdravotní stav je průběžně monitorován pomocí moderních přístrojů, např. aromagram monitoruje co zvířata mají a nemají ráda, kočky si oblíbily jemné chutě, psi preferují krmiva atraktivní. Množství krmiva je pro jednotlivé kategorie zvířat přesně váženo a zaznamenáváno. K dispozici je také vyšetření moderní DEXA přístrojem. DEXA je zkratka pro Dual Energy X-Ray Absorptiometry. Tento přístroj umožňuje měření hustoty různých tkání těla, jako jsou kosti, tuk, svalovina. V PNC je tento přístroj využíván při výzkumu a rozvoji např. produktu Science Plan Large Breed Puppy k zjištění hustoty kostí. Taktéž je tato neivazivní metoda využívaná při studiu efektivnosti diet určených ke snížení hmotnosti a umožňuje zjistit, zda dochází k úbytku tuku nebo svalové hmoty.
V závěru večera vystoupil prof. Jody Lulich z veterinární univerzity v Minesotě a prezentoval poslední výzkum onemocnění dolních cest močových u koček včetně kazuistik. Dotazy přítomných posluchačů byly zasílány do výzkumného centra v Topece, odkud byly v přímém přenosu zodpovězeny. Zajímavá prezentace byla zakončena bohatým rautem.
red