Tuzemská produkce medu loni meziročně vzrostla o osm procent na 7455 tun. Nárůst produkce nastal v důsledku zvýšeného počtu včelstev i příznivějšího počasí. Oproti roku 2009 přibylo také včelařů.
Včelaři loni na podzim zazimovali přibližně 528.000 včelstev, o 31.000 více než o rok dříve. Počet včelstev tak již mírně překročil úroveň před epidemií nemoci varroáza, která zdecimovala domácí chovy včel v roce 2008. Trvalo to tři roky, než se včelaři dostali na stav z roku 2007. Počet včelstev by mohl i nadále růst. V minulosti chovali tuzemští včelaři i 800.000 včelstev.
Na rozdíl od roku 2008, kdy se v ČR nedostávalo tmavého medovicového medu, loni se jej urodilo podstatně více a co se týče množství převládl nad medem světlým, kterého naopak meziročně v důsledku jarních dešťů ubylo.
Cena medu se výrazněji nezměnila, světlé medy se prodávají za 110 až 120 korun za kilogram. Tmavý med zůstává přes meziročně vyšší úrodu dražší a na pultech stojí kolem 150 korun. Většinu vyprodukovaného medu prodávají včelaři přímo ze dvora zákazníkům. Obchodníci od nich vykoupili 1620 tun. Naprostá většina vykoupeného medu směřovala na vývoz! V obchodních řetězcích naopak dlouhodobě převládají dovážené medové směsi. Spotřeba medu v ČR se řadu let pohybuje kolem půl kilogramu na osobu. Poptávka po něm však v poslední době mírně roste.
Počet včelařů se zvýšil zhruba o pět set na 47.887. Po téměř dvaceti letech, kdy se stav včelařů snižoval, došlo k určitému zlomu. Pozitivním jevem je především rostoucí počet mladších včelařů.
Zdroj: Český svaz včelařů