Projekt návratu koně Převalského do Mongolska a Číny
Většina současných zoologických zahrad je zapojena do řady mezinárodních programů ochrany přírody, které napomáhají přežití ohrožených druhů. Nezanedbatelnou roli mezi nimi mají programy reintrodukce a repatriace, tedy zpětného návratu druhu do původního (nebo náhradního) prostředí, případně posílení volně žijící populace.
Nejznámějším případem, na němž se podílely české zoo je projekt návratu koně Převalského do Mongolska a Číny, na kterém má značný podíl pražská zoo. Nyní se chystá převoz čtyř vzácných severních bílých nosorožců ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem do rezervace v Keni.
Výběr případů návratů zvířat z českých zoo do přírody:
Antilopy - české zoo spolupracují na programech reintrodukce přímorožců šavlorohých a dalších antilop, například zoo ve Dvoře Králové vypustila v Africe již několik antilop vraných a antilopy koňské.
Buvol kaferský - zoo ve Dvoře Králové vypustila do jihoafrických rezervací již 71 buvolů kaferských.
Kozorožec alpský - v roce 2007 vypustili chovatelé Podkrušnohorského zooparku v Chomutově v rakouských Alpách tři samce a tři samice tohoto ohroženého druhu, další dva samci a dvě samice je následovali letos.
Kůň Převalského - je jediným dosud žijícím druhem divokého koně, pražská zoo vede od roku 1959 celosvětovou plemennou knihu; v polovině devadesátých let se ZOO Praha připojila k programu návratu koně, který byl ve volné přírodě naposledy spatřen v 60. letech minulého století, do původního prostředí mongolských a čínských stepí.
Nosorožec dvourohý - letos odeslala zoo ve Dvoře Králové do rezervace Mkomazi na severu Tanzanie tři mladé nosorožce dvourohé, kteří by měli oživit tamní skromnou populaci tohoto kdysi v Africe hojného mohutného savce, nyní na pokraji vyhubení.
Orlosup bradatý - v rámci mezinárodního programu jsou tito mrchožrouti vypouštěni do původního prostředí Alp, kde byli vyhubeni již počátkem 19. století. V roce 2000 byla ve Francii a Itálii vypuštěna první dvě mláďata odchovaná v pražské zoo. Liberecká zoo vypustila v Andalusii a francouzských Alpách již jedenáct mláďat tohoto druhu.
Puštík bělavý - české zoo se podílejí na úspěšné programu reintrodukce této druhé největší sovy v Česku, která zde byla považována za vyhynulou; nyní žije v Národním parku Šumava 15 až dvacet párů, mnozí z nich pocházejí ze Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou, puštíky vypouští například i chomutovský zoopark.
Rys ostrovid - zoologické zahrady (např. Ostrava, Dvůr Králové) se podílejí na návratu rysa do českých a moravských lesů.
Sova pálená - jedním ze záchranných projektů českých zoo je reintrodukce sovy pálené, která v Česku patří k silně ohroženým druhům.
Sysel obecný - do volné přírody v Česku jsou vypouštění i v zoologických zahradách odchovaní syslové, jejichž populace v posledních letech povážlivě klesla.
Zubr evropský - tento největší evropský savec se dostal na pokraj vyhynutí koncem první světové války; do programů jeho návratu do původní přírody se zapojilo i několik českých zoo, například v roce 2005 Podkrušnohorský zoopark v Chomutově vypustil dvě mláďata v oblasti slovenského Národního parku Poloniny, další pár za nimi cestoval o rok později, samec však uhynul. Pražská zoo v roce 2006 odeslala zubří samici do polského národního parku Biesczady.