Členské země G20 se na výkonu světové ekonomiky podílejí asi z 90 procent
Zástupci skupiny G20 vyzvali Světovou banku (SB), aby ve spolupráci s dárcovskými organizacemi založila fond na pomoc farmářům v chudých zemích. Podle návrhu komuniké, které bude zveřejněno po schůzce, by zřejmě šlo o multilaterální svěřenecký fond, jehož úkolem by bylo zvýšit investice v zemědělském sektoru v těch zemích, které si finanční prostředky na svůj další rozvoj nemohou zajistit vlastními silami.
Skupina, která se sešla k dvoudennímu summitu v americkém Pittsburghu, vyzvala i k revizi kapitálových potřeb Světové banky a regionálních rozvojových bank. Tato revize by měla být hotova do první poloviny roku 2010.
Instituce jako je SB, jejichž cílem je boj s chudobou, výrazně zvýšily objem úvěrů pro chudé země. Hlavní snahou těchto institucí je pomoci nejchudším státům překonat období krize.
V souvislosti s pomocí nejchudším zemím se zástupci G20 na schůzce vrátili k tématu rozhovorů o další liberalizaci světového obchodu. Slíbili, že takzvané katarské kolo rozhovorů, které začalo v roce 2001 a mělo být už dávno uzavřeno, dokončí co nejdříve a obchodní zmocněnci jednotlivých zemí se nejpozději začátkem příštího roku sejdou na schůzce, kde znovu posoudí své postoje. "Stále se zavazujeme k další liberalizaci obchodu. Jsme odhodláni dojít v roce 2010 k ambicióznímu a vybalancovanému závěru jednání v rámci katarského rozvojového kola," píše se v návrhu komuniké. Členské země G20 se na výkonu světové ekonomiky podílejí asi z 90 procent. Skupina vznikla v roce 1999, její význam ale kvůli dopadům globální finanční a hospodářské krize výrazně vzrostl až v posledním roce. V letošním roce se zástupci G20 k jednání sešli už potřetí.
Skupina G20 sdružuje vyspělé a klíčové rozvojové země. Patří do ní Evropská unie a dalších 19 zemí světa, jmenovitě Británie, Spojené státy, Argentina, Brazílie, Indie, Austrálie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Rusko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko.