08.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loni ulovili myslivci v Libereckém kraji 4366 divočáků

Na trichinelózu jich bylo vyšetřeno 84 procent

Myslivci vozí do veterinárních laboratoří vzorky svaloviny např. z bránice, žvýkacích svalů, mezižeberních svalů nebo z jazyka. Uvedené procento vyšetřených vzorků v Libereckém kraji je příznivější, než se uvádí v celkové statistice. Pokud myslivec uloveného divočáka nenechá vyšetřit, porušuje veterinární zákon a hrozí mu vysoká pokuta.
V ČR nebyla trichinelóza u člověka hlášena 55 let. Naposledy ji lékaři zaznamenali v roce 1954 ve Smrdově na Pelhřimovsku, kdy onemocnělo 11 lidí a tři z nich zemřeli. V posledních letech byli diagnostikováni svalovci u ulovených divočáků například ve východních Čechách, na Děčínsku nebo na Frýdecku - Místecku. Na trichinelózu se vyšetřují v ČR také jezevci. Trichinelóza postihuje medvědy, koně, osly, nutrie či psy. Nedávno se trichinelóza vyskytla na Slovensku. V Rumunsku onemocněli před několika lety trichinelózou zahraniční turisté. Snědli podomácku vyrobené uzeniny. V roce 2005 se nakazilo medvědím masem se svalovcem devět francouzských lovců v Kanadě. Francouzský turista dostal trichinelózu před pěti lety poté, co si dal v Alžírsku nedostatečně propečeného šakala.
Divočáky smějí lovci prodávat obyvatelům a do maloobchodu, nikoliv však do restaurací. Zastřelená zvířata důkladně prohlížejí speciálně proškolení myslivci. Zákazníky musí lovci upozornit, aby maso z divočáků důkladně tepelně upravili.
Ulovená divoká prasata se vyšetřují také na mor prasat. Přestože se u nás mor nevyskytuje, myslivci by měli deseti procentům ulovených divokých prasat odebrat krev a odvézt ji na kontrolu do veterinární laboratoře. V Libereckém kraji bylo loni vyšetřeno na mor prasat necelých sedm procent ulovených divočáků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down