Změny světového klimatu mají výrazné dopady i na stěhovavé ptáky
Kvůli teplejšímu počasí přesunuli stěhovaví ptáci svá hnízdiště v Evropě více na sever, a na přelomu století tak někteří z těchto opeřenců nalétali o 400 kilometrů více, než bylo do té doby běžné. Prodlužování tras ale některé druhy vážně ohrožuje. Každoročně se z afrických zimovišť do Evropy a Asie kvůli potravě a hnízdění vydává okolo půl miliardy ptáků. Před cestou musí nabrat na hmotnosti, aby ji zdárně absolvovali. Delší trasy tak mohou být pro mnohé z nich osudné. Nejvíce jsou ohroženy druhy, které musejí překonávat saharskou poušť. Tito malí ptáci se vydávají na dlouhou cestu, při níž sahají až na hranici svých sil. Všechno, co tuto každoroční pouť prodlužuje, může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Dopady změn globálního klimatu na chování stěhovavých ptáků odborníci zaznamenali již dříve. Všimli si například, že některé druhy vinou včasnějšího příchodu jara přilétaly do Evropy až po období, v němž je hmyz, který tvoří hlavní složku jejich potravy, nejhojnější. To ohrožovalo jejich přežití. Někteří tažní ptáci se proto naučili vracet se do evropských hnízdišť dříve.
Oteplování ovzduší neovlivňuje jen migrační návyky opeřenců, ale může mít destruktivní efekt na celou ptačí populaci. Světový fond na ochranu přírody (WWF) před třemi lety varoval, že v důsledku rostoucích teplot by mohla vyhynout až třetina evropských druhů ptáků. V severní Austrálii se to podle WWF může týkat téměř třech čtvrtin ptactva.