Hill's Pet Nutrition, 24. 2. 2009, Praha
Vzhledem k rostoucímu zájmu o chov koček, uspořádala společnost Hill's Pet Nutrition dne 24. 2. 2009 v Praze tiskovou konferenci na téma Kočka není malý pes.
Konferenci uvedla a moderovala Linda Bilal, manažerka agentury Euro RSCG Public Relations. Historii a současnost společnosti Hill's Pet Nutrition představila MVDr. Aneta Novýsedláková, veterinární nutriční poradce. V současné době nabízí společnost 81 klinických diet pro nemocné kočky a psy, které mohou pozitivně ovlivnit zdravotní stav zvířat a 84 receptur pro zdravá zvířata. V poslední době je k dispozici dieta j/d pro psy a kočky, určena na pohybové problémy. Hill's je první společností, která vyvinula nové složky výživy pro zvířata s artrózou a pohybovými problémy, na základě genomu.
MVDr. J. Beránek, prezident ČAVLMZ, zdůraznil, že felinní medicína je aktuální mj. i z důvodu zvyšující se erudice chovatelů, vedoucí k nutnosti dalšího postgraduálního vzdělávání a zvyšování odborného stavu.
Zatímco v roce 1998 bylo na autorově klinice v Pardubicích ošetřeno 89 % psů, 10 % koček a 1 % ostatních zvířat, v r. 2008 to bylo 59 % psů, 37 % koček a 4 % zvířat ostatních. V r. 1998 bylo na našich klinikách ošetřeno 62 % venkovních koček a 28 % domácích, ale v r. 2008 to bylo již jen 28 % koček venkovních a 72 % domácích. Počet koček v domácnostech narůstá. Z preventivních důvodů je na klinikách ošetřeno 42 % venkovních koček, 9 % pro úrazy a 49 % pro jiná onemocnění; u koček domácích představuje 73 % prevence, 2 % úrazy a 25 % onemocnění. Typickým příkladem důležitosti preventivních opatření v kočičí populaci jsou virózy, např. FeLV virus, který je příčinou vysoké nemocnosti a úmrtnosti, nebo FHV 1 virus způsobující vysokou úmrtnost koťat, kdy 80 % venkovních koček je serologicky pozitivních.
V úzké spolupráci s ESFM (European Society of Feline Medicine) vznikl projekt Modrý pes (www.modry-pes.cz), jehož cílem je omezení výskytu pokousání dětí psy v domácnostech.
MVDr. Aneta Novýsedláková se zabývala výživou psa a kočky a uvedla anatomické a fyziologické rozdíly trávicího traktu. Pes je všežravec a v poměru k tělu má střevo delší než kočka (6 : 1), kočka je masožravec a střevo má kratší (4 : 1). Kočka má dvakrát více chuťových pohárků než pes a odlišné nutriční požadavky, např. potřebuje přijímat vysoký obsah bílkovin a některé nezbytné látky – taurin, vitamin A, kyselinu linolovou a arachidonovou včetně bílkovin jako zdroje energie. Pes taurin nepotřebuje, vitamin A si dokáže vyrobit z β karotenu, potřebuje pouze kyselinu linolovou a energii čerpá z cukrů a tuků. Přednášející uvedla stravovací zvláštnosti koček, představila speciální krmivo pro kočky kastrované a kočky s onemocněním močových cest, upozornila na speciální granule k prevenci a odstranění zubního kamene.
Ing. Martin Šanda – hlavní poradce chovu pro polodlouhosrsté kočky, člen předsednictva Sdružení chovatelů koček, představil plemena a historii chovu koček v ČR od r. 1967. Na základě svých dlouholetých zkušeností uvedl potřeby koček chovaných pouze v bytě (nebezpečí vzniku trichobezoárů zejména u dlouhosrstých plemen) a s možností výběhu.
Poslední přednáška patřila naší přední specialistce na poruchy chování psů a koček, MVDr. Haně Žertové. Přirozený život psů, lov a ochrana teritoria probíhá ve smečce, kde panuje hierarchie, loajalita, psi se dobře přizpůsobují novým podmínkám. Naopak kočky jsou lovci samotáři, mají teritoriální chování a jakákoliv změna pro ně představuje stres. Autorka popsala případy ze své praxe, příčiny agresivního chování koček a zvláštnosti chování kastrátů. Na závěr proběhla zajímavá diskuse zaměřená na výživu a etologii koček.