Experti se na ní pokusí získat přísliby dárců na pokrytí 1,5 miliardy dolarů.
V západoafrickém Mali dnes byla zahájena třídenní mezinárodní konference o boji proti ptačí chřipce. Téměř třetina peněz připadne na subsaharskou Afriku, která je kvůli špatné zdravotnické a veterinární infrastruktuře i kvůli válkám a chudobě špatně připravena čelit případné epidemii.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) představuje virus H5N1 nadále velké riziko pro zvířata i pro lidi, přičemž mezi nejvíce postižené regiony patří jihovýchodní Asie, Afrika, východní Evropa a oblast Kavkazu. Na africkém kontinentu byla nemoc poprvé zaznamenána v únoru v Nigérii, dále se rozšířila do Nigeru, Egypta, Burkina Fasa, Kamerunu, Súdánu a Džibutska. Vzhledem k malé kontrole úřadů je skutečný rozsah ptačí chřipky v Africe těžké stanovit. V maliském Bamaku, kde se konference koná jsou na trhu Dibida pod širým nebem kuřata podřezávána, škubána a porcována prodavači bez ochranného oblečení, jen pár desítek centimetrů od klecí plných živých slepic, perliček a dalších ptáků čekajících na prodej.
Konference v Mali následuje po podobných mezinárodních jednáních ve Švýcarsku, v Číně a v Rakousku. Na lednové konferenci v Pekingu se dárci zavázali poskytnout na boj proti ptačí chřipce 1,9 miliardy dolarů. Od té doby již vlády investovaly 1,4 miliardy dolarů, z toho však pouhých 94 milionů dolarů připadlo na Afriku.
Klinické testy vakcíny provádí či plánuje v současné době asi desítka výrobců.