REACH má od 1. ledna 2008 nahradit 45 současných chemických předpisů.
Zástupci členských vlád a poslanci Evropského parlamentu se dohodli na konečném znění návrhu regulace chemických látek, programu REACH. Kontraverzní směrnice, nařizující v Evropské unii nákladné testování desítek tisíc běžně používaných látek, by tak mohla vstoupit v platnost v první polovině příštího roku. Pro Českou republiku to bude podle některých údajů znamenat náklad několika miliard Kč a ztrátu tisíců pracovních míst. Svaz chemického průmyslu odhaduje, že se sníží produkce celého zpracovatelského průmyslu o 14 miliard korun ročně.
Předběžnou dohodu budou muset schválit vlády EU a parlamenty. Po týdnech intenzivních jednání to však bude již jen formalita.
REACH má od 1. ledna 2008 nahradit 45 současných chemických předpisů. Bude se týkat zhruba 30.000 běžně používaných látek, jejichž vlastnosti budou muset výrobci prověřit. O podobu regulace vedli tvrdý boj ekologičtí aktivisté se zástupci chemického průmyslu.
Podle ředitele Svazu chemického průmyslu Ladislava Nováka musí zmíněný návrh regulace ještě schválit Rada EU, která proti původnímu znění vystupovala. Český svaz se už kvůli plánované nové evropské legislativě například rozhodl založit neziskovou dceřinou společnost ReachCentrum CZ. Ta by měla firmám s novým nařízením pomáhat. REACH v tuzemsku způsobí podle odhadů pokles produkce ve zpracovatelském průmyslu o 14 miliard korun ročně.
V České republice by měly přímé administrativní náklady regulace REACH údajně stát čtyři až šest miliard korun a zhruba 80 procent nákladů přitom ponesou malé a střední firmy.