Vakcína se vyrábí v ČR.
Rakouská vláda chce pro případ vážné chřipkové epidemie zajistit pro všechny obyvatele alpské republiky vakcínu, kterou vyrábí americká farmaceutická firma Baxter ve svém závodě v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy. Čeká se ale ještě na podpis rakouského ministerstva financí. Očkovací látka, kterou vyvinuli rakouští vědci, má preventivní účinky i vůči viru ptačí chřipky H5N1. Látku by si měla objednat až příští rakouská vláda, která chce mít pro případ chřipkové pandemie k dispozici 16 milionů dávek na dvojí proočkování všech osmi milionů obyvatel alpské republiky.
Souhlas s nákupem vakcíny od firmy Baxter už dalo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Dosavadní ministr financí Karl-Heinz Grasser zatím smlouvu nepodepsal a zřejmě definitivní rozhodnutí ponechá na příští vládě, která vzejde z nedávných voleb.
Vakcína byla v uplynulých týdnech poprvé úspěšně vyzkoušena na lidech. Laboratorní testy prokázaly, že při dvojím očkování v rozmezí tří týdnů se pokusné osoby staly imunními vůči různým kmenům H5N1 v 76 až 95 procentech.
Rakouský pandemický plán počítá s očkováním všech obyvatel. Každý občan by měl mít k dispozici dvě dávky vakcíny. Plán předpokládá, že v případě pandemie by onemocnělo 30 procent obyvatel.
Nová protichřipková očkovací látka s prozatímním názvem H5N1 se na rozdíl od jiných, jež se získávají metodou množení viru ve vajíčkách, vyrábí tzv. verobuněčnou technologií, která je u protichřipkových vakcín údajně rakouským vynálezem ve vlastnictví americké firmy Baxter. Jedna dávka by měla stát kolem deseti eur (přibližně 300 korun). Na vývoji látky pracovalo na 500 vědců v rakouském Orth an der Donau. Dosavadní testy provedené v Rakousku a Singapuru na 270 dospělých prokázaly účinnost protilátky proti neaktivním virům asijských kmenů ptačí chřipky už při aplikování 3,75 až 7,5 mikrogramů látky. Vedlejší účinky jsou přitom údajně srovnatelné s aplikováním běžné vakcíny proti sezónní chřipce.
O očkovací látku H5N1 zatím kromě Rakouska projevila zájem Velká Británie. Dva miliony vakcín z bohumilského závodu si už koupila. Nákup nebo objednávku zásob zvažují i další země. Firma Baxter jedná i s českou vládou o poskytnutí vakcíny pro ČR. Podle květnových úvah vlády by ji zadarmo dostalo 60 procent Čechů, přičemž přednost by měly rizikové skupiny a lidé důležití pro chod státu, jako jsou zdravotníci, energetici a potravináři, dále děti a mladí lidé. Zbylých 40 procent občanů by si vakcínu zřejmě muselo zaplatit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) státům doporučuje, aby si výrobní kapacity na produkci vakcíny vytvořily na svém území. V případě vypuknutí pandemie by totiž byly uzavřeny hranice. Proto i pro nás je prioritou, aby vakcínou z Bohumili byly zásobeny především ČR a Rakousko.
Dosud bylo na světě podle WHO zaznamenáno 253 případů napadení člověka virem ptačí chřipky H5N1, z toho nejméně 148 skončilo smrtí pacienta. V ČR byl výskyt ptačí chřipky zaznamenán ve 14 případech jen u labutí, v Rakousku u zhruba 110 divokých ptáků.
Pandemie hrozí, když se objeví nový takzvaný subtyp viru, který se dosud nevyskytoval mezi lidmi. Z tohoto důvodu je nový virus H5N1 kmenem s pandemickým potenciálem. Pandemie chřipky se v historii opakují. V minulém století byly tři: španělská chřipka v roce 1918, asijská v roce 1957 a hongkongská v roce 1968. V roce 1918 byla pandemie příčinou úmrtí asi 40 až 50 milionů lidí na celém světě.