12.09.2006 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi zakládají v Indonésii záchrannou stanici pro mořské želvy

Na mezinárodním projektu spolupracuje brněnská a pražská zoologická zahrada.

Na indonéském ostrově Nusa Penida poblíž Bali vzniká v těchto dnech první záchranná a rehabilitační stanice pro mořské želvy. Jedná se o první česko-indonéský projekt svého druhu nejen v Indonésii, ale v Jihovýchodní Asii vůbec. Mořeské želvy, celosvětově chráněný a kriticky ohrožený zvířecí druh, je zde zpestřením lidského jídelníčku a na Bali je i vyhledávaným objektem pro hinduistické ceremonie. Za účelem konzumace jsou želvy pašovány i do ostatních asijských zemí. Největším odběratelem je Čína. Obchodníci vykupují želvy všeho druhu za směšné finanční částky a dále je prodávají za sto až tisícinásobky původní ceny. Na Bali například existují místa, kde se majitelé vydávají za ochránce mořských želv. Drží je v zajetí ve špinavých bazénech a ukazují je lidem jako v zoo. Ve skutečnosti nejde podle ekologů o nic jiného, než o želví jatka. Tato místa proto budou jedním z dalších cílů činnosti Projektu Kura Kura, který je hodlá dokumentovat a zprávy předávat příslušným úřadům.
Dalším problémem v Indonésii je velké množství plastikových odpadků končících v moři, které si často želvy pletou se svojí přirozenou potravou, medúzami. Pozření plastů pro ně znamená smrt. Lidé často mají na svědomí i ničení přirozených želvích kladišť. Na plážích, kde želvy kladou vejce, se staví hotely, přijíždí sem více turistů a místa se zamořují odpadky. Želví vejce nejsou schopny se vyvíjet ve slaném prostředí moře, takže musí být zahrabány na písčitých plážích s vhodným pískem. Na ostrově Nusa Penida se nachází čtyři. Záchranná stanice se proto zaměří především na jejich ochranu.
Stanice, v níž nalezlo práci pět místních obyvatel, leží na pronajatém pozemku o velikosti šest arů. Součástí areálu je i pozemek přiléhající k moři, který poslouží jako chráněný prostor pro dospělé želvy ve fázi rehabilitace. V současné době se zakládají také bankovní konta, na něž budou moci sponzoři zasílat peníze, z nichž bude provoz podporován. Získané peníze půjdou především na odchovy želv, ale také na výkup zraněných jedinců z černých tržišť. Po jejich uzdravení budou vráceny zpět do přírody, nebo mohou být nabídnuty k další péči do světových zoo.
Kura Kura znamená v indonéštině želvy. Informace o projektu naleznou zájemci na internetových stránkách www.kurakura.org a nebo v tiskových materiálech brněnské a pražské zoo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down