Zpráva Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW) uvádí, že prostřednictvím internetu jsou každý týden nelegálně prodávány tisíce chráněných zvířat. Tímto způsobem obchodu je ohrožena existence některých chráněných druhů.
Na internetu je podle ochránců zvířat možné koupit žirafu, vzácné želvy, hrochy či opice, ale také kly či kůže zvířat. Ve zprávě s názvem "Chyceno na webu - divoká zvěř na internetu" se uvádí, že v jednom týdnu byly na síti nalezeny inzeráty nabízející 146 živých primátů, 5527 výrobků ze slonoviny, 526 želv, 2630 plazů či 239 divokých koček.
Kromě jednoduchosti a nižší ceny je hlavní výhodou prodeje na internetu anonymita. Podle ředitelky britské pobočky IFAW Phyllis Campbellové-McRaeové je výsledkem kybernetický černý trh, na kterém se obchoduje s budoucností nejohroženějších živočišných druhů.
Zatímco v USA prý byli malí šimpanzi k dostání za v přepočtu 1,5 milionu korun, ve Walesu byli k prodeji za 81.000 korun kosmani. Dvouletá žirafa by podle jedné americké webové stránky přišla na 350.000 korun.
Podle expertů obchod se zvířaty ročně dosahuje obratů pohybujících se v miliardách dolarů a stále více je k němu využíváno internetových aukcí a webových stránek.