Radovat se, že SARS už definitivně odeznívá, ještě není na místě. Agentura Reuters citovala Henka Bekedama, specialistu Světové zdravotnické organizace (WHO), který říká, že se tato nemoc může ještě vrátit. Až poklesnou vysoké letní teploty, zvýší se riziko, že onemocnění znovu propukne.
Ačkoli boj proti SARS závisel hlavně na izolaci nemocných a karanténě z nemoci podezřelých, k zastavení infekce podle vědců mohla významně přispět skutečnost, že virus špatně přežívá v horku. Vyšší teploty v létě zřejmě přenos viru ztížily. S blížícím se podzimem a poklesem teplot se tedy mohou podmínky pro jeho nové šíření zase zlepšit. Lékaři se už lekají toho, že pokud se SARS objeví v době chřipkové sezóny, bude obtížné ihned rozeznat, který nemocný má prostě chřipku, a který SARS, jehož projevy jsou zpočátku chřipce podobné.
Ukazuje se také, že virus již dokáže přežít v některých lidech, u nichž se však nevyvine onemocnění v plné síle. Několik takových případů objevili lékaři v Kanadě. Zatím se zdá, že tito přenašeči viru nemohou nakazit jiné lidi. Existují však dvě rizika - že s příchodem chladnějších dnů se virus od přenašečů začne snáze šířit a že virus zmutuje do nebezpečnější přenosné podoby přímo v lidském těle. Zatím tedy vědcům nezbývá, než pečlivě sledovat situaci a usilovně hledat dosud chybějící účinný lék.