15.08.2003 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mikročipy místo ušních známek

Současné ušní známky by od roku 2006 mohly u hospodářských zvířat v Evropské unii vystřídat mikročipy. Jednotný systém mikročipů umístěných přímo v těle zvířat by měl ulehčit jejich sledování v evropských zemích. Evropská unie tím sleduje jak možnost kontroly bezpečnosti potravin, tak také evidenci kvůli zemědělským dotacím.

Koordinací projektu zavádění mikročipů se účastní výzkumníci z Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Portugalska a Španělska. Podle André Poucet ze Společného výzkumného střediska Evropské unie (JRC) v italské Ispře, jsou ušní značky nevhodné, protože je zvířata snadno ztratí, nebo si je poškodí při pastvě venku nebo třeba na jatkách. Mikročipy vydrží po celý život zvířete a na jatkách se dají snadno odebrat. Umožní zemědělcům i úřadům snazší evidenci. V případě zjištění choroby, ať už slintavky a kulhavky, nemoci šílených krav nebo klusavky ovcí, je pak možné rychle vysledovat, která zvířata přišla s nemocným jedincem do styku a kde jsou nyní, vyjmenoval výhody André Poucet.
Systém je určen pro hovězí dobytek, ovce a kozy. Výzkumníci na farmě Monterotondo poblíž Říma ověřili tři typy elektronických značek. První je upevněna k uchu zvířete, podobně jako značky současné, a hrozí jí ovšem stejné riziko ztráty. Druhý typ mikročipu se injekcí zavede pod kůži. A třetí se sondou zavádí přímo do žaludku. Ve všech případech se podle Pouceta ukázalo, že mikročip nijak neškodí zdraví dobytka, a to ani v případě jeho zavedení do čepce. V tomto případě je mikročip uzavřen do skleněné nebo keramické kapsle.
Po výzkumech na pokusné farmě badatelé všechny typy mikročipů vyzkoušeli na téměř miliónu zvířat v šesti zúčastněných zemích. Předpokládají, že evropské předpisy nařídí jejich všeobecné zavedení v roce 2006. Každá země se bude moci rozhodnout, které elektronické značce dá přednost.
Systém však nemůže fungovat u prasat. Ta jsou ve skupině agresívní a značka na uchu mezi nimi nemusí dlouho vydržet. Neudrží se ani v jejich žaludku a v případě umístění pod kůži se přesouvá v jejich tuku.
Předpokládá se, že mikročip bude stát asi dvě eura, celkové náklady na provoz od zavedení mikročipu po jeho odebrání na jatkách mají u jednoho zvířete dosáhnout pěti eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down