Poté co se v květnu Kanadě vyskytl první případ nemoci šílených krav, řada zemí se uzavřela dovozu kanadského hovězího masa. Podle kanadského ministra zemědělství Lyla Vancliefa je zákaz dovozu v řadě případů neodůvodněný a země v úterý varovala svět, že pokud nepřehodnotí své stanovisko, bude muset zvážit odvetná opatření.
Vanclief například prohlásil, že pokud země jako Japonsko budou trvat na přísnějších požadavcích než pařížský regulační orgán Office International des Epizooties (OIE), měly by počítat s odvetou. Vanclief se v Sacramentu setkal se zástupci Jižní Koreje, Uruguaye a Japonska, s nimiž absolvoval podle agentury Reuters dost tvrdá jednání.
Přísná omezení na dovoz hovězího z Kanady uplatňuje zhruba 20 zemí, včetně Spojených států, kam Kanada vyvážela nejvíce hovězího masa i živých zvířat. Američtí úředníci v úterý naznačili, že už začali uvažovat o zmírnění omezení, zatím však nelze říci, že se rozhodnou zákaz dovozu úplně zrušit.
V Japonsku se nemoc šílených krav objevila v roce 2001 a země od té doby podrobuje přísným testům každý poražený kus. To je ale podle Vancliefa nad rámec požadavků OIE. "Musíme se rozhodovat na základě vědy," prohlásil ministr. Požadavky Japonska by podle něj mohly být nebezpečným precedentem.
Chovatelé a zpracovatelé hovězího masa v Kanadě kvůli zákazu vývozu ztrácejí kolem 27,5 milionu kanadských dolarů denně (kolem 20,2 milionu USD).
Zdroj: ČTK