Venezuela se v posledních letech angažuje při záchraně ohrožených plazů, ale také například místních druhů plameňáků a hodlá tuto aktivitu rozvíjet také ve spolupráci s Kolumbií. Od roku 1992 vypustili venezuelští záchranáři do přírody rekordních 120.000 sladkovodních želv. Za poslední tři roky bylo do vod Orinoka vysazeno 2000 kajmanů, jejichž chov zajišťuje venezuelské ministerstvo, další část bude vypuštěna letos.
Venezuelský program záchrany želv arrau (Podocnemis expansa) je největší v Latinské Americe a již ho pochválili mezinárodní odborníci. Malé želvičky se na Playa del Medio na středním toku Orinoka klubou z vajec a po roce života stráveném v umělém chovu se sem vracejí. Jinak by prakticky všechny zahynuly, protože by skončily jako potrava ptáků a ryb. Zatím posledních 15.700 želv druhu arrau bylo do řeky Orinoko vypuštěno o víkendu. Každoroční návrat želv do řeky představuje pro obyvatele okolních obcí významný svátek.
Letos bylo do umělých chovů přemístěno již 40.000 želviček a dalších 10.000 jich přibude v příštích týdnech. Všechny se do Orinoka vrátí příští rok.
Želva arrau by mohla ve vodách Orinoka a jeho přítoků z amazonské pánve prožít kolem stovky let. V oblasti je však velmi rozšířen jejich lov, a to dokonce i když jsou ještě velmi mladé, upozornil koordinátor projektu Omar Hernández.
Arrau je největší želva rodu Podocnemis a zároveň největší sladkovodní želva na americkém kontinentu. Dospělá samice může vážit až 50 kilogramů a její krunýř měřit 60 až 70 centimetrů. Samečkové váží o dost méně a jejich krunýře dosahují maximálně 50 centimetrů na délku. Podle uznávaného německého přírodopisce a výzkumníka Alexandra von Humboldta se v 19. století ve vodách orinockých ostrovů, včetně Pararuma a Playa del Medio, prohánělo zhruba 330.000 samiček. V roce 1989, tedy o 200 později, jich nebylo ani 700.
Zdroj: ČTK