Když před rokem vědci rozluštili genom komára přenášejícího malárii i genom parazita malárie, radovali se. Jednou z možností boje proti onemocnění se totiž jevil genově upravený komár. Bohužel se ukázalo, že pracně a draze vypěstovaní komáři se sníženou schopností přenášet tuto chorobu jsou v přírodě k ničemu.
„Zjistíme, co umožňuje komárovi parazita hostit nebo jací lidé jsou náchylnější chorobu chytit. S rozluštěním lidského genomu tak získáme zásadní informace o třech hlavních aktérech nemoci - člověku, parazitu a komárovi. Budou se moci vyvinout účinnější insekticidy, vyšlechtíme komáry odolné proti malárii," optimisticky psal jeden vědec z výzkumného týmu v časopise Science.
Genová úprava komára měla snížit jeho schopnost parazita šířit. Ve finále měli být transgenní komáři vypuštěni do přírody a postupně při páření rozšířit pozměněný genom i do divoké populace, a tak nahradit komáry přenašeče. Jak se geneticky upraveným komárům daří mimo laboratoř, zkoumal tým z londýnské Imperial College. V časopise Science nedávno konstatovali: komáři s vloženým genem v 5. až 16. generaci z přírody zcela zmizeli. Problém prý není genová manipulace, ale neúspěšnost mutantů coby sexuálních partnerů. Snahy vědců se tedy zatím míjejí účinkem, ale ochránci přírody si v tuto chvíli zřejmě oddechli. Co by vypuštění transgenních komárů znamenalo pro ekologickou rovnováhu, totiž nikdo nedokáže předpovědět.
Někteří vědci se i proto domnívají, že spíš než genetické manipulace by se měl financovat vývoj účinného léku. Jeden krok byl učiněn - skotští vědci právě ohlásili objev struktury proteinu způsobujícího odolnost přenašeče malárie vůči lékům. Vědci z univerzity ve skotském Edinburghu a biotechnologického institutu v Bangkoku v článku v časopise Nature tvrdí, že nyní se znalostí proteinu DHFR mohou navrhnout takové protilátky, které budou působit i na adaptované kmeny malárie.
Obětí malárie je ročně 1,5 až 2,7 milionu. Nemoc je odolnější proti tradičním způsobům léčby, odolnost na insekticidy si časem vypěstovali i komáři. Zabírá proti nim stále méně prostředků, v některých zemích už žádné.
Zdroj: Mf DNES