Hlas z České republiky, jako jediné z kandidátských zemí EU, podpořil Prohlášení o pohodě zvířat (Declaration on Animal Welfare), které bylo podepsáno delegáty z dvaadvaceti zemí světa na konferenci ve filipínské Manile na konci března.
Mezinárodní konferenci na Filipínách pod patronací Světové společnosti na ochranu zvířat (WSPA) a Královské společnosti na ochranu zvířat (RSPCA) se podařilo poprvé na takovéto úrovni hovořit o pohodě zvířat v porovnání s pokrokem v oblasti lidských práv. Je samozřejmé, že je možné srovnávat jen těžko srovnatelné v tomto smyslu, neboť lidé mají (nebo mají mít) rozum a zvířata toho lidského přece jen nedosahují. Nicméně ze zodpovědnosti za chovaná zvířata není možné se vyvléci.
Všichni zúčastnění v Manile podepsali, že zvířata jsou živí tvorové, kteří cítí a je třeba na ně brát ohled a respektovat je. Usilovat o pohodu zvířat, to by mělo být samozřejmé pro všechny státy světa. To znamená, že všechny země světa musejí předcházet krutému zacházení se zvířaty a omezovat jejich utrpení.
Mezi vystoupeními všech zúčastněných se neztratil projev za naši republiku, který připravila Státní veterinární správa ČR a přednesl jej český velvyslanec na Filipínách, Stanislav Slavický, který též posléze hlasoval pro přijetí Deklarace.
Mezinárodní konference se ve dnech 25. a 26. března 2003 kromě oficiálních delegací zúčastnilo kolem třístovky nevládních organizací zabývajících se ochranou, a to z 80 zemí světa. Je nutné podotknout, že právě bez těchto organizací by nebyl v posledních letech zaznamenaný takový pokrok v péči o pohodu zvířat. Státní veterinární správa ČR má se spoluprací s nevládními organizacemi ve velké většině případů velmi dobrou zkušenost.