Od počátku roku 2001 bylo na tzv. nemoc šílených krav vyšetřeno přes 340.000 kusů skotu. Česká republika přijala v souvislosti s BSE řadu opatření, která koncem února pozitivně zhodnotila inspekce Evropské unie. Zatím poslední, pátý případ se po sedmi měsících objevil u dojnice z chovu společnosti Agrofarm v Dolních Lažanech na Třebíčsku. Z pěti případů se choroba objevila třikrát v kraji Vysočina.
Nakažená sedmiletá kráva byla utracena na sanitních jatkách v Třebíči. Na farmě nyní čekají na výsledky potvrzujícího kontrolního vyšetření, které by měly být známé zítra. Na jeho základě rozhodne o utracení dalších čtyř dojnic, které jsou ve skupině vrstevnic starších nebo mladších šesti měsíců, a jednoho býka, potomka testované krávy.
Agrofarma Dolní Lažany hospodaří má 70 dojnic černostrakatého plemene a odchovává si vlastní jalovice. Skot je volně ustájen v bývalém teletníku. Nakupované směsi, o nichž se v předchozích případech výskytu BSE uvažovalo jako o možném zdroji nákazy, se v podniku zkrmovaly do února 2001, pak podnik přešel na směsi vyráběné z vlastních surovin. "Nevím, jak se sem ta nákaza mohla dostat. Obavy z širšího výskytu nemám," uvedl spolumajitel firmy
Miroslav Svoboda.
Po prvním výskytu nemoci nařídila Státní veterinární správa (SVS) testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Ještě předloni hradil náklady na vyšetřování stát, od loňska přešla tato povinnost u poráženého skotu na zpracovatele.
Česká republika podnikla v souvislosti s onemocněním tyto kroky:
S účinností od 1. prosince 2002 uvolnila ČR obchod s hovězím masem, výrobky z něj a s chovnými zvířaty se všemi státy EU. Pro Portugalsko, Británii a Severní Irsko začalo uvolnění importu platit až 1. ledna letošního roku. Od 5. září 2002 byly naopak povoleny dodávky hovězího pro výživu lidí z členských států unie s minimálním výskytem BSE, mezi něž se řadí Rakousko, Finsko, Řecko, Dánsko a Lucembursko. Import jatečného skotu byl uvolněn jen v kategorii stáří do 24 měsíců. U masa a masných výrobků ze zvířat starších 30 měsíců je podmínkou doklad o negativním vyšetření na BSE. Tyto požadavky se vztahují i pro dovoz z dalších zemí EU. Od 1. října pak ČR povolila z uvedených pěti států také import hovězího a výrobků z něj pro výživu zvířat.
V platnosti zůstává zákaz dovozu masových mouček, bílkovinných kostních mouček a masokostních mouček z přežvýkavců a výrobků z nich, s výjimkou masokostní moučky vyrobené výhradně z jehňat původem z Austrálie a Nového Zélandu.
Zdroj: ČTK