17.02.2003 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Terapie epileptických záchvatů u koček

Platt S. R. Feline seizure control. J Am Anim Hosp Assoc, 2001;37(6):515-517.

Primární a sekundární epilepsii charakterizují opakované záchvaty. Primární epilepsie jsou spojeny s funkčními, fyziologickými nebo biochemickými, geneticky podmíněnými cerebrálními poruchami funkce. Sekundární epilepsie vznikají po zánětech, poraněních nebo při neoplaziích mozkových struktur.
U koček jsou na rozdíl od psů sekundární epilepsie častější. Rovněž manifestace klinických příznaků je u obou druhů odlišná. Sekundární epilepsie u koček jsou spojeny s lokálními motorickými záchvaty. Většinou je záchvaty postižena část obličeje asymetricky. Generalizované záchvaty u koček se jeví jako extrémně prudké verze klasických generalizovaných tonicko-klonických křečí u psů.
Terapeuticky se u obou druhů zvířat používají stejná antikonvulziva přes rozdílnou farmakokinetiku a farmakodynamiku. U koček s četnými záchvaty se nejčastěji používá fenobarbital – doporučená dávka je 1,5 až 2,5 mg/kg ž. hm. perorálně každé dvě hodiny. Optimální množství individuálně potřebné dávky u koček lze stanovit podle koncentrace látky v séru po 14denní aplikaci. Požadovaná terapeutická koncentrace fenobarbitalu v séru se u koček pohybuje mezi 23,2 a 30,2 g/ml. Po perorálním užívání léku byly zaznamenány vedlejší účinky - polyfagie, hypersenzitivita kůže a suprese kostní dřeně. Pokud je nutno vzhledem k vedlejším účinkům snížit dávku fenobarbitalu, podáváme tento lék s bromidem draselným. Dávka 30 mg/kg ž. hm. p. o. dva měsíce stačí k dosažení potřebné hladiny léčiva v séru. Přesné údaje o délce podání a případných vedlejších účincích této kombinační terapie nejsou zatím k dispozici.
Poněvadž je poločas rozpadu u koček sedmkrát delší (přibližně 20 hodin) než u psů, můžeme podávat jako vhodný antikonvulzivní lék diazepam. Optimální dávka je 0,25 až 0,5 mg/kg ž. hm. dvakrát až třikrát denně perorálně. Hepatotoxicita této medikace by měla být kontrolována 5 až 7 dní po zahájení medikace sledováním koncentrace jaterních enzymů v krvi. Terapie má trvat šest měsíců.

MVDr. Irena Sekaninová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down