10.02.2003 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cizaprid – použití u člověka a možnosti uplatnění ve veterinární praxi. Klinické aspekty

Romański K., Slawuta P., Jankowski M. Cizaprid – zastosowanie u czlowieka i mozliwości stosowania w praktyce weterynaryjnej. Aspekty kliniczne. Medycyna Weterynaryjna 2001;57(11):634-637.

Onemocnění zvířat, v jejichž průběhu dochází k postižení motoriky trávicího traktu, jsou poměrně častá. Do skupiny nejnovějších léčiv povzbuzujících motoriku žaludku a peristaltiku střev patří cizaprid. Dosud je málo známý a zřídka používaný.
Mezi onemocnění v humánní medicíně, k jejichž léčbě lze uplatnit cizaprid, patří gastroezofagenální reflux, dyspepsie, anorexie, žaludeční nevolnost, chronická zácpa, atonie žaludku a střev po chirurgických zákrocích (vagotomie, resekce střev). Cizaprid se vzhledem k vysoké efektivitě působení, relativně krátké terapii a velmi nízké toxicitě zdá být nejlépe působícím prokinetikem.
U psů cizaprid stimuluje motoriku celé trávicí soustavy. Nejvíce ovlivňuje svěrač jícnu (kardii), vrátník a motoriku tenkého střeva. V případě terapie gastroezofageálního refluxu zvyšuje tlak v kardii a současně frekvenci motoriky jícnu, čímž zabraňuje zpětnému průniku žaludečního obsahu i vzniku ezofagitidy. Navrhované dávky u psů jsou 0,05 - 1,0 mg/kg per os 2 - 3x denně. Při poruchách motoriky tračníku lze aplikovat 1,5 mg per os každých 8 až 12 hodin.
Výzkum vlivu cizapridu u koček prokázal jeho povzbuzující činnost na svalovinu jícnu, žaludek, tenké střevo a tračník. Dávka při výskytu chronické zácpy, pooperační atonie žaludku a střev je 0,3 - 0,4 mg/kg 2 - 3x denně. Vedlejší účinky u koček nejsou známy.
Cizaprid lze indikovat u následujících onemocněních trávicího traktu koní: přeplnění slepého střeva a tračníku, plynatost slepého střeva po uvolnění plynů, předávkování atropinem a spazmolytiky (No-Spa, Buscopan), paralýza střev způsobená migrací larev malých strongylidů, pooperační atonie střev a kolika vyvolaná enterolity. V dávkování se uvádí 0,1 mg/kg intramuskulárně každých 8 hodin, 0,1 mg/kg intravenózně každých 8 hodin a 0,8 mg/kg na den perorálně.
U skotu lze aplikovat cizaprid při dislokaci slezu a dilataci slepého střeva, a to v dávce 50 mg per os 3x denně.
Při motorické dysfunkci trávicího traktu velkých i malých zvířat projevující se zpomalenou peristaltikou nebo atonií přináší kromě zavedení vhodné diety výrazné zlepšení právě uplatnění prokinetických léčiv. V současné době cizaprid nahrazuje všeobecně používaný metoklopramid. Na rozdíl od něj je 3 až 10x účinnější, vyznačuje se nízkou toxicitou, lokálně působí účinněji než parenterálně a rakovinotvorný, mutagenní, embryotoxický a teratogenní účinek nebyl prokázán.
Ke kontraindikacím patří přecitlivělost na lék, krvácení, perforace a mechanická neprůchodnost trávicí soustavy. Při nedostatečné činnosti jater a ledvin je dávkování poloviční.

MVDr. Gabriela Pellarová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down