Australský list The Daily Telegraph napsal, že kočka CC (Copycat), kterou naklonovala texaská A&M University v loňském roce, nemá nic společného se svým originálem, kočkou Rainbow. Zatímco Rainbow je typická čtyřbarevná kočka se skvrnami tmavší a světlejší hnědé a zlaté srsti na bílém podkladě, CC je mourovatá. Rainbow má robustní kostru, CC je štíhlá.
Naklonování Rainbow jasně prokázalo, že okolní prostředí je pro chování a osobnost kočky stejně rozhodující, jako její geny. A navíc ani stejný vzorec DNA nezaručí stejný vzorek srsti. „To potvrzuje názor, který jsme hájili od začátku, že totiž klonování k duplikaci nevede,“ říká Wayne Pacelle z americké Humane Society. „Nejenže klonování nevytvoří fyzicky stejný duplikát, ale nikdy nemůže reprodukovat chování nebo osobnost třeba kočky, kterou byste si chtěli uchovat. Navíc v útulcích po celé zemi jsou miliony koček, které potřebují domov. To poslední, co potřebujeme, je reprodukovat kočky klonováním,“ dodává.
Projekt financovala společnost Genetic Savings & Clone, která ještě před narozením CC nasbírala stovky vzorků DNA zvířecích miláčků. Ty uchovává za poplatek 1500 dolarů (45 000 korun) za zdravé zvíře a 2370 dolarů (71 000 korun) za zvíře nemocné nebo mrtvé. Po narození CC se zájem majitelů domácích zvířat ještě zvýšil, ale společnost žádá delší čas na výzkum, který by zjistil, jak produkovat jen zdravé klony. Pak teprve bude moci zahájit jejich "výrobu" na komerční bázi, říká mluvčí společnosti Ben Carlson.
Už teď ale i Carlson varuje majitele zvířat, že jim klonování jejich miláčka nevrátí. "Bylo by snadné krátkodobě zneužít touhy lidí, kteří chtějí zpátky svého pejska nebo kočičku," říká.
Zdroj: Moje noviny