Po pádu Sovětského svazu pytláci pod tlakem požadavků tradiční čínské medicíny skoro vyhubili amurského tygra, který symbolizuje moc a přírodní krásu ruského Dálného východu.
Lovci tygrů jsou různí - bohatí, kteří hledají vzrušení z velkého lovu, nebo pytláci, kteří hledají lukrativní kůže a části těla pro lékárníky zabývající se čínskou medicínou. Tato medicína používá při léčení v podstatě každou část tygra, od vousů až po ocas.
Michiel Hoette, Holanďan žijící ve Vladivostoku a snažící se zachránit tygry, říká, že amurské tygry, kteří tvoří největší souvislou populaci tygrů na světě, ohrožuje též rozvoj hospodářství tohoto regionu. Situaci zhoršují i nově vystavěné silnice a rozvoj zemědělství, což zvyšuje tlak na tygří populaci.
Nadace Fénix zorganizovala vlastní skupinu tygřích inspektorů, která se snaží zastavit příliv pytláků. "Ochránci" tygrů vydělávají 400 dolarů měsíčně, přičemž v oblasti je průměrný plat asi 140 dolarů. Policie, kde se plat pohybuje okolo 100 dolarů měsíčně, totiž nemá chuť podnikat záchranné akce, když si při zavření očí může plat zdvojnásobit.
Zdroj: ČTK/Reuters