Přemnožená zvěř způsobuje zemědělcům statisícové škody. Proto se farmáři a zástupci referátu životního prostředí Okresního úřadu v Liberci sešli a diskutovali o možnostech, jak se proti ní bránit.
Jiří Černý ze správy myslivosti a rybářství Okresního úřadu v Liberci přiznal, že stavy zvěře jsou skutečně vysoké a myslivci na jejich regulaci nestačí. Největší škody napáchala letos divoká prasata. „Prasata doslova vyžrala zhruba osmdesátimetrový pruh kukuřice a způsobila škodu za čtvrt miliónu korun, vybrala si přitom jedinou ze 16 zkoušených odrůd," řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Podle jarního sčítání byl stav černé zvěře na Liberecku téměř čtyřnásobný oproti normám. Podle něj však na zemědělských porostech škodí i vysoká. „Zvlášť v zimním období spásá srnčí zvěř porosty řepky a ozimých obilovin," poznamenal.
Zvýšený turistický ruch nutí zvěř, aby se stahovala na pole, kde má potravu a také větší klid, ale kde se také mnohem hůře loví. Rovněž legislativa, která zakazuje lov na polích a v jejich blízkosti v době sklizně, a úbytek myslivců komplikuje situaci s její regulací.