08.11.2002 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Východní medicína ohrožuje vzácné druhy zvířat

Kdyby se lidé rozhodli pro acylpirin nebo viagru, byly by zachráněny tisíce ohrožených druhů zvířat i rostlin. Až do poloviny listopadu bude v chilské metropoli pracovní skupina Konvence o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy flóry a fauny (CITES) zkoumat úspěchy mezinárodních kampaní, jejichž cílem je zabránit, aby v orientální a africké medicíně byla používána zvířata i vegetace na pokraji vyhynutí.

Sušení mořští koníci, tygří zuby, penisy a kosti, rohy nosorožců, medvědí žluč, korunní plátky orchidejí, oddenky divokého ginsengu a dokonce i mamutí kosti jsou široce používány při léčbě všech možných i nemožných nemocí, počínaje bolestmi hlavy přes impotenci a rakovinu až po artritidu. Východní lékaři, jejichž mekkou je Hongkong, ze všech zvířat nejvíce ohrožují veškeré kočkovité šelmy, mořské koníky a nosorožce. Například nezákonný obchod se zuby, kostmi a pohlavními orgány tygrů ohrožuje vyhynutím nejen toto zvíře, ale také další kočkovité šelmy, amerického jaguára a ocelota - produkty z těchto zvířat jsou falšovány jako originály z jejich větších bratranců, tygrů. Mrtvola irbise přijde v Kyrgyzstánu na více než dvacetinásobek průměrného ročního platu, čímž se stává pro lovce skutečným afrodiziakem. Pro finálního spotřebitele v Hongkongu však nemá ve skutečnosti pražádný účinek.
Ačkoliv lokální konzumace těchto „léčiv" zejména v čínském vnitrozemí může znamenat hrozbu pro mnohá zvířata a rostliny, je to právě Hongkong, kde se tento obchod stává mezinárodním. V této bývalé britské kolonii to nejsou jen lékárny, ale i trh s parfémy, který ohrožuje například přežití kabara pižmového. Tento malý jelen žije ve 13 asijských zemích. Místo parohů je však vybaven dlouhými kly a v blízkosti varlat má žlázu, jejíž produkt, pižmo, vyjde na 50.000 dolarů za kilogram.
CITES si je vědoma obtíží kontroly nad tradiční medicínou, přičemž ten největší problém představuje chudoba. Například v Mosambiku na 200 obyvatel připadá jeden léčitel, zatímco pod jednoho jediného konvenčního lékaře, který předepisuje acylpirin, spadá 50.000 lidí.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down