Na vině rostoucímu počtu želvy nádherné ve vodních tocích jižní Moravy jsou majitelé, kteří si koupí zvíře ve zverimexu. Časem je ale přestane bavit, a nejpohodlnější způsob, jak se ho zbavit, je vypustit želvu do řeky nebo do jezera. Invaze se nevyhnula lednickým rybníkům, řece Svratce ani Novomlýnským nádržím.
„Kdysi jsem odmítal každou akvarijní želvu, kterou k nám lidé přinesli s tvrzením, že už se o ni nemohou starat. Změnil jsem ale názor, protože majitelé zvířata vypouštějí do volné přírody, což je obrovský hazard,“ řekl Václav Nožička z brněnské zoologické zahrady. Odborníci zjistili, že většina želv zahyne, ale část jich v divoké přírodě přežije, a dokonce i přezimuje. „Jsou schopny přečkat zimu i pod zamrzlou hladinou. Vzhledem k tomu, že jejich původním domovem je Amerika a Kanada, přizpůsobují se celkem dobře,“ doplnil Nožička.
Vzrůstající počet amerických vodních želv v Novomlýnských nádržích potvrdil i zoolog Miroslav Šebela. „Některé tam žijí už dlouho, jsou velké a staré, mohou se dožívat několika desítek let.“ řekl. Zoologové se této situace obávají, ptotože želvy mohou narušit ekologickou rovnováhu krajiny. Jako zdroj potravy želvy využívají hmyzí larvy, malé ryby, potěr nebo obojživelníky. Některé dnes hojné druhy místních zvířat by se tak mohly zařadit mezi ohrožené. Želva má navíc parazity, kteří jsou u nás rovněž nevítanými vetřelci.