31.10.2002 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Právě vychází Veterinářství 11/2002

Uvnitř čísla najdete:

- Vysávání u skotu

- Využití TPA ve veterinární oftalmologii

- Agresivita psů vůči rodině majitele

- Inguinální kýly u koní

Vysávání u skotu
J. BROUČEK, P. KIŠAC
Výzkumný ústav živočišné výroby Nitra

Vysávání telat je vyvoláno příjmem mléka a zintenzivňuje se zahušťováním mléčné směsi a zvyšováním koncentrace laktózy. Odstranění nedusíkatých složek mléčného séra sání snižuje. Telata si nejvíce ocucávají šourek, uši a předkožku nebo vemínko, mulec a jazyk jen těsně po napití. Nejvíce vzájemných sání se uskuteční bezprostředně po napití, po desetiminutové fixaci nastává pokles. Sání může být vyvoláno ochuzeným prostředím. Nejnižší frekvence sání se zjistila při napájení automatem. Pro odchov mléčnou náhražkou se doporučuje použití cumlu s malým otvorem. Při vysávání dospělých zvířat dochází ke ztrátám mléka, vzniku mastitid a předčasnému rozdojování. Samovysávání se eviduje u 1,5 % všech cucavých zvířat. Aktivita se projevuje před a po krmení. Počátek sání nastává vždy po vzruchovém podnětu. Výskyt sání u jalovic a dojnic se věkem snižuje. Podmínky pro vznik sání vytvářejí zvýšený počet zvířat na krmné místo a snížení plochy na zvíře. Na zabránění sání se používají mechanické a chirurgické metody. Důležité je odstranit nedostatky v odchovu (deficit sání), v technologii ustájení a krmení jakož i v úpravě krmné dávky.

Využití tkáňového aktivátoru plazminogenu (TPA) ve veterinární oftalmologii
P. TRNKOVÁ1, Š. KRISOVÁ2
1Veterinární klinika Brno - Lesná
2Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Článek pojednává o vlastnostech a dostupnosti rekombinantního tkáňového aktivátoru plazminogenu (TPA) a o možnostech jeho použití ve veterinární oftalmologii. Jednotlivé indikace dokumentuje na klinických případech. Jako zcela zásadní se jeví použití TPA u akutního glaukomu, který se tím dá trvale vyřešit.

Agresivita psů vůči rodině majitele – tři případy z praxe
H. ŽERTOVÁ
Soukromá veterinární lékařka, Brno

Agresivní chování vůči majiteli a členům rodiny, ve které pes žije, je poměrně častým problémem. Neřeší-li se včas, stupňuje se a může vést k vážným zraněním lidí, k narušení pozitivního vztahu ke psu a k rozhodnutí psa utratit nebo mu najít nový domov. Práce seznamuje se současným názorem na podstatu tohoto nežádoucího způsobu chování psů a ve třech případech z praxe dokumentuje rozmanitost projevů této poruchy i reakcí majitelů. Z prezentovaných skutečností vyplývá nutnost přísně individuálního přístupu ke každému případu a výběru takových doporučení, která bude majitel schopen v daných podmínkách pochopit a akceptovat.

Inguinální kýly u koní
J. MEZEROVÁ
Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Práce uvádí klasifikaci, etiopatogenezi, klinické symptomy, diagnostiku a terapii inguinálních kýl u koně. Nestrangulující inguinální intravaginální hernie u hříbat se vyřeší obvykle spontánně do věku 3 až 6 měsíců. Získané inguinální intravaginální kýly u hřebců jsou urgentní případy, protože dochází k strangulaci střeva. Inguinální extravaginální hernie jak u hříbat, tak u dospělých zvířat vyžadují také okamžitou chirurgickou intervenci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down