Německo, Británie, Nizozemsko, Švédsko a také předsedající Dánsko podpořily návrh Evropské komise na reformu společné zemědělské politiky EU (SZP), zatímco Francie, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Itálie a překvapivě Rakousko byly rozhodně proti.
„Potřebujeme konkurenceschopné zemědělství, které chrání životní prostředí, vyrábí zdravé a bezpečné potraviny a zároveň zajišťuje farmářům slušnou životní úroveň," řekl rakouský zemědělský komisař Franz Fischler. Fischler údajně nemohl navrhnout nějaké úpravy poté, co společná zemědělská politika byla v očích veřejnosti v minulých letech zdiskreditována skandály kolem nemoci šílených krav, slintavky a kulhavky a dioxinů. Francouzský ministr Hervé Gaymard soudí, že návrh EK je nemístný, neužitečný a nabízí falešná řešení.
Návrh EK spočívá v přerušení vazby mezi přímými podporami z unijního rozpočtu a objemem výroby. Platby by byly přiděleny automaticky, jejich výše by se každoročně o tři procenta snižovala, až by klesla o 20 procent. Tímto způsobem ušetřené peníze by směřovaly do venkovského rozvoje, zejména do zvyšování kvality potravin, ekologie a péče o zvířata.
Hlavní rozpor v návrhu se týkal finančního hlediska - země, které na členství v EU prodělávají, Fischlera spíše chválily; ty, jež více berou, než dávají, ho odmítaly, a to tím ostřeji, čím jižněji jsou položeny.