Od konce roku 1999, obzvláště pak již celý rok 2001 upozorňovala Státní veterinární správa ČR zpracovatelské závody na to, že něco se sebou musejí udělat, chtějí-li nejen v EU uspět, ale vůbec dále existovat.
Je nutné vypracovat projekty na vylepšení, popřípadě úplnou změnu, aby provozy potravinářských zpracovatelských podniků odpovídaly legislativě EU a pak také podle těchto projektů postupovat. Tato nutnost se týká prakticky obou skupin závodů, které i nadále chtějí existovat, mimo ty, které jsou již schválené pro vývoz do EU, tj. těch, které žádají o přechodné období ale i těch podniků, které slibují, že do doby vstupu ČR do EU evropskou legislativu budou splňovat. Samozřejmě, že všechny podniky a jejich provozy musejí splňovat podmínky české legislativy. Z hlediska vstupu ČR do Evropské unie se však musejí včas vypořádat i s tou evropskou.
Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele SVS ČR, to, že Státní veterinární správa na tyto skutečnosti včas upozorňovala, valný efekt nepřineslo. Oznámili jsme, že od prvního dubna 2001 budou místně příslušné veterinární správy posuzovat předložené projekty. A kde jsme nyní, více než po roce ? Objevují se první vlaštovky a chtějí posouzení ze dne na den. Na tuto situaci upozornili inspektoři z Bruselu, kteří dleli v ČR v dubnu na čtrnáctidenní kontrole. Domnívat se, že je Evropská komise tak naivní, že dá na naše ústní sliby, by bylo velmi odvážné. Naopak bude Evropská komise chtít, aby projekty měly přesně stanovené etapy, a to reálné, které budou kontrolovat.
Je jasné, že bude hledán viník, kdo všechno zbrzdil. Jsou to ti podnikatelé, kteří doufali, že se to nějak na papíře zvládne, a že „Stát“ a státní orgány to nějak „po česku“ vyřeší. Zajímavé je, že Slovensko, o kterém mnozí soudili, že pozaostává, je v tomto ohledu před námi. Zde projekty běží a inspektoři z Evropské komise mají co kontrolovat. U nás zatím nikoli.
Celý problém s naplněním legislativy EU zpracovatelskými podniky lze ale nazírat ještě z jednoho hlediska, a to z hlediska uzavření kapitoly zemědělství. A to je třeba brát vážně.