10.04.2002 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští veterinární lékaři na Světovém buiatrickém kongresu v Hannoveru

Ve dnech l8. až 23. srpna 2002 se konal v Hannoveru v pořadí již XXII. světový buiatrický kongres. Česká buiatrická společnost za podpory Kliniky chorob přežvýkavců FVL VFU Brno garantovala účast českých veterinárních lékařů na tomto vrcholném setkání odborníků z oblasti chorob skotu a malých přežvýkavců. Do Hannoveru přijelo celkem 21 účastníků z České republiky, převážně učitelů z Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno, ale přítomni byli také někteří veterinární lékaři z praxe a studenti postgraduálního studia. Velmi potěšující bylo, že převážná většina českých účastníků kongresu se prezentovala aktivním vystoupením formou krátkých přednášek nebo vystavením posterů.

Nejen počet aktivních příspěvků, ale i jejich úroveň byla na velmi solidní úrovni a důstojně reprezentovaly stav buiatrické vědy v České republice.
Světové buiatrické kongresy se konají od roku 1960 každé dva roky. Iniciátorem jejich konání a také organizátorem prvního z nich byl prof. Rosenberger, dlouholetý přednosta Kliniky chorob skotu na Vysoké škole zvěrolékařské v Hannoveru, a také se v Hannoveru konal. V dalších letech následovaly kongresy ve Vídni, Kodani, Curychu, Opatiji, Filadelfii, Londýně, Miláně, Paříži, Mexico City, Tel Avivu, Amsterodamu, Durbanu, Dublinu, Palma de Mallorca, Salvadoru, St. Paulu, Boloni, Edinburghu, Sydny, Punta del Este a po 42 letech opět v Hannoveru.
XXII. světový buiatrický kongres byl rozsahem i počtem účastníků největší. Do Hannoveru se sjelo 2300 účastníků z 54 zemí od Islandu po Nový Zéland a od Koreje až po Argentinu. Bylo nabídnuto a odeznělo 48 hlavních referátů a dalších 677 krátkých sdělení nebo posterů, rozdělených do sekcí (infekční choroby, parazitární invaze, choroby telat, výživa, metabolické choroby, nemoci pohybového aparátu, genetika, reprodukce, mastitidy, preventivní veterinární medicína, alternativní veterinární medicína). Vedle oficiálního programu nabízely některé farmaceutické firmy v prodlouženém odpoledním programu (zdarma) tematické přednášky k aktuálním buiatrickým problémům (mastitidy, choroby telat, pohoda zvířat, výživa a zdraví aj.), takže kongresové centrum utichalo často až po 21. hodině. Organizátoři připravili v rámci kongresu řadu paralelních odborných programů (za úplatu), někdy i s praktickými ukázkami, které se z části realizovaly na Klinice chorob skotu Vysoké školy zvěrolékařské v Hannoveru (operace dislokace slezu, syndrom ulehnutí, onemocnění paznehtů, onemocnění telat, infekční choroby aj.). Prakticky žádná oblast buiatriky nebyla opomenuta. Bez nadsázky je možno říci, že každý účastník v bohatém nabízeném programu mohl najít to, co potřeboval. Velká pozornost byla věnována BSE, slintavce a kulhavce, analytickému hodnocení těchto infekcí a opatřením realizovaným ve Velké Británii.
Vzdor tomu, že uplynulá léta nepřála rozvoji chovu skotu, byl zaznamenán celosvětově růst počtu chovaných zvířat (mimo Evropu) při současném snižování počtu zemědělských farem a jejich postupné specializaci. Činnost veterinárních lékařů se zaměřila na individuální diagnostiku, terapii a prevenci. V úvaze o budoucnosti bovinní (buiatrické) medicíny, v úvodní přednášce na kongresu uvedl prof. Baumgartner, prezident Světové buiatrické asociace, že v souvislosti se změnami ve struktuře zemědělství se změní i činnost veterinárních lékařů. Individuální veterinární praxe bude nahrazována skupinou praktiků nebo veterinárních kliniků doplněnou o některé specialisty, zaměřené na oblast mléčného nebo masného skotu a specializované na problémy výživy, reprodukce, infekční choroby a epidemiologii, hygienu, genetiku aj., kteří se mohou stát konzultanty farmářů. Nemalá část přednesených referátů byla zaměřena uvedeným směrem a věnována produkční a preventivní veterinární medicíně zejména v produkčních stádech vysokoužitkových dojnic. Poukazovaly především nato, že klasická individuální terapie již nemocných zvířat je sice nezbytností a musí být prováděna na nejvyšší možné úrovni, ale není východiskem a řešením zdravotních problémů stád. Mnohé referáty byly apelem na praktické veterinární lékaře, aby se angažovali tímto směrem a nabízeli chovatelům programy ochrany zdraví zvířat a prevence produkčních a metabolických chorob, stejně jako chorob infekčních a parazitárních. Je nesporné, že je třeba vytvořit podmínky pro specializaci veterinárních lékařů a podporovat nejrůznější formy postgraduálního vzdělávání včetně organizování odborných buiatrických seminářů a kongresů. V tomto směru XXII. světový buiatrický kongres Hannover 2002 svůj úkol splnil.
Kongresové centrum v Hannoveru představovalo velmi vhodné prostředí pro kongresová jednání. Kongres byl významnou událostí nejen pro samotné město Hannover, kde se konal, ale také pro spolkovou zemi Dolní Sasko a celé Německo. V předsednictvu kongresu zasedli dr. h. c. Schmalstieg, vrchní starosta města Hannoveru, prof. Scholz, prezident kongresu, prof. Hofírek, prezident České buiatrické společnosti, prof. Lekeux, sekretář Světové buiatrické asociace, Uwe Bartels, ministr zemědělství a výživy spolkové země Dolní Sasko, prof. Jutzi, ředitel FAO, prof. Greif, rektor Vysoké školy zvěrolékařské v Hannoveru, prof. Baumgartner, prezident Světové buiatrické asociace, a prof. Hofmann, viceprezident Světové buiatrické asociace.
V rámci kongresu se konalo i zasedání výboru Světové buiatrické asociace. Byl zvolen nový generální sekretář prof. Szenci z Maďarska. XXIII. světový buiatrický kongres se bude konat v Québecu v Kanadě ve dnech 11. – 16. července 2004 a následující pak v roce 2006 v Monaku.

Prof. MVDr. Bohumír Hofírek, DrSc.
prezident České buiatrické aspolečnosti
Prof. MVDr. Rudolf Dvořák, DrSc.
přednosta Kliniky chorob přežvýkavců FVL VFU Brno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down