Ano, z BSE už u nás v podstatě skoro nikdo nemá strach. K dnešnímu dni bylo vyšetřeno 81 592 kravských mozků a stále platí, že pozitivní byly jenom dva starší kusy. Novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci, spojované s BSE, žádný člověk neonemocněl, natož, aby zemřel.
Přes všechny problémy a finanční ztráty, které nemoc šílených krav způsobila, lze zaznamenat jistý nepopiratelný prospěch z této aféry pro zákazníky řeznictví.
Veškeren skot, který je starší než 30 měsíců je od června povinně testován na BSE, potenciálně nebezpečná nervová tkáň skotu, ale i ovcí (to kvůli klusavce, ve které má BSE vlastně původ) se nesmí dostat do potravního řetězce. Došlo i k dílčí novelizaci veterinárního zákona, na jejímž základě od jara chovatelům při výskytu BSE v jejich stádě patří 100% náhrada.
S BSE souvisí i povinnost označovat hovězí, které přichází na trh (vyhláška platí od října), a to je asi hlavní prospěch, který to přináší spotřebitelům. Mohou totiž poznat, z jak starého kusu maso kupují.
Podle slov Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, bere BSE Státní veterinární správa vážně, zejména s ohledem na zdravotní rizika, přestože u nás jsou minimální. Ve vyšetřování veterinární správa neumdlévá a bude skot vyšetřovat na BSE, ať už je bude v budoucnu hradit kdokoli.