Cystická echinokokóza (CE) je onemocnění lidí a hospodářských zvířat způsobené metacestody tasemnice Echinococcus granulosus sensu lato. Toto onemocnění je považováno za jednu z nejvýznamnějších zoonóz na světě.
Na perzistenci CE se podílí extenzivní chov hospodářských zvířat, vysoký počet toulavých a ovčáckých psů, nekontrolovaná domácí porážka a nevhodné nakládání s jatečným odpadem. Na Sardínii, která patří mezi místa s nejvyšším výskytem tohoto parazita v Evropě, jsou přítomny všechny tyto rizikové faktory. V rámci projektu WHO je zde zvažováno zavedení vakcinace proti CE, a proto má zásadní význam nalezení jednoduché a neinvazivní metody pro diagnostiku, monitoring úrovně infestace a zhodnocení úspěšnosti tohoto vakcinačního programu. Cílem terénní studie provedené v roce 2012 na tomto ostrově bylo zhodnocení využití přenosného ultrazvukového přístroje poslední generace pro intravitální screening ovcí s přirozenou infekcí CE.
Pro studii byly vybrány tři farmy (A, B, C) s různou prevalencí tohoto onemocnění (A: > 80 %, B: 50-80 %, C < 50 %) stanovenou na základě předchozích nálezů na jatkách. Přenosným ultrazvukovým přístrojem Logiq ® eVet (General Electric Company Fairfield, CT, USA) s mikrokonvexní multifrekvenční sondou 4 -11MHz byla bez sedace na stojícím zvířeti vyšetřena játra u 129 ovcí. Ve všech případech bylo možno vizualizovat celý jaterní parenchym. Srst zvířat nebyla vystříhána, ale jen zbavena nečistot směsí alkoholu a vody. Tímto byl ušetřen čas, u zvířat bylo omezeno působení stresu a zlepšení welfare, což je obzvlášť důležité zvlástě u mléčných plemen. Příprava a vyšetření každého jednotlivého zvířete trvala méně než 5 minut. Akustickým oknem v pravém hypochondriu byla játra vyšetřena v příčném i podélném směru, při obtížné vizualizaci kvůli přítomnosti plynu ve střevech bylo akustické okno přesunuto do posledního interkostálního prostoru.
Cysty v játrech byly dobře identifikovatelné a lokalizovatelné, ve sporných případech byl k odlišení cystických lézí od krevních cév použit barevný Doppler. U nalezených cyst byla zaznamenána lokalizace, stav a velikost. Každá cysta byla zařazena do kategorie podle WHO (aktivní cysty CL, CE1, CE2), přechodné cysty (CE3) a inaktivní cysty (CE4, CE5). Během následujících 20 dnů byly všechny ovce poraženy a bylo provedeno postmortální vyšetření zaměřené na průkaz cyst v játrech a v plicích (palpace a zhotovení řezů tenčích než 1 cm). Prevalence CE ovcí zjištěná ultrazvukovým vyšetřením byla 59,7 % (77/129) a bylo nalezeno 344 cyst (12 aktivních a 332 přechodných nebo inaktivních) v rozmezí velikostí 0,9 cm až 6 cm. Cysty sledovaného parazita byly makroskopickým, případně mikroskopickým vyšetřením odlišeny od ostatních struktur (metacestod parazita Taenia hydatigena, distendovaných žlučovodů způsobených motolicemi Fasciola hepatica a Dicrocoelium dendriticum) a byla zhodnocena jejich životaschopnost (přítomnost a motilita protoskolexů). Postmortálním vyšetřením bylo nalezeno 386 cyst echinokoka (27 aktivních a 359 přechodných nebo inaktivních). Pokud vezmeme vyšetření post mortem jako zlatý standard, tak zjištěná senzitivita a specifita ultrasonografického vyšetření dosahovala 88,7 % a 75,9 %, senzitivita metody pro detekci pouze aktivních cyst až 100%. Aktivní cysty jsou schopny přenosu parazita na definitivního hostitele. Pouze 3,9 % zvířat mělo cysty jen v plicní tkáni bez přítomnosti cyst v játrech. Intravitální ultrasonografické vyšetření jater tedy poskytlo srovnatelné výsledky s postmortálním vyšetřením jater a plic. Bylo zjištěno, že ultrasonografické vyšetření je také spolehlivá metoda pro klasifikaci cyst. Detekce aktivních cyst je důležitá pro potenciální využití ultrasonografie v kontrolních programech, kdy poražení ovcí s aktivními cystami může být součástí tohoto kontrolního programu. Vizualizace cyst echinokoka během ultrasonografického vyšeření přispívá k edukaci majitelů zvířat a ostatních pracovníků na farmě, což je klíčovým bodem pro jakýkoli ozdravný program této zoonózy.
Ultrazvukové vyšetření jater ovcí postižených CE s využitím nejmodernějších přenosných přístrojů je senzitivní a specifickou diagnostickou metodou tohoto onemocnění. Není finančně ani časově náročné (není nutné ostříhání srsti) a je vhodné pro terénní využití. Doposud byla diagnostika CE založena na výsledcích prohlídky na jatkách. Metodu je možno aplikovat i na ostatní druhy hospodářských zvířat, využít ji v epidemiologii a v monitoringu účinnosti vakcinačních programů. Ultrasonografické vyšetření se pravděpodobně stane součástí kontrolních programů po celém světě.*
Dore, F., Varcasia, A., Pipia, A. P., Sanna, G., Pinna Parpagliaa, M. L., Corda, A., Romig, T., Scala, A. Ultrasound as a monitoring tool for cystic echinococcosis in sheep. Vet Parasitol (2014) Contents lists available at ScienceDirect
MVDr. Petra Malátková