Velké deště v posledních dnech, zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji, sice zvedly hladiny vodních toků, ale ztráty a škody v chovech hospodářských zvířat ani v prodejnách potravin a provozovnách zacházejících s potravinami živočišného původu nebyly hlášeny.
Státní veterinární správa prostřednictvím krajských veterinárních správ monitoruje situaci a vychází z varování a z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Jakmile je hlášeno nebezpečí třetího povodňového stupně, je to pro nás signál k pohotovosti, podobně jako tomu je i u ostatních složek Integrovaného záchranného systému. Státní veterinární správa má zpracované pohotovostní plány řešící všechny krizové situace, a to včetně zmíněných povodní, počítají nejen se záplavami, ale i s přerušením elektrického proudu a řešením zajištění dojení, klimatizace, chlazení a samozřejmě také s případným svozem a likvidací uhynulých zvířat.
Ukazuje se, že po zkušenostech s povodněmi v uplynulých letech dovedou chovatelé s riziky počítat a předcházet úhynům hospodářských zvířat.
Při této příležitosti je třeba připomenout, aby chovatelé či provozovatelé nezapomínali ztráty způsobené živly hlásit, nejen z veterinárních, ale i z ekonomických důvodů. Pokud dojde k úhynu zvířat, je třeba tyto kadávery (mrtvá těla) co nejdříve zlikvidovat (nahlásit asanačnímu podniku).
Doufejme, že nebudeme tak často svědky řádění živlů.*
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS