V brněnském hotelu Avanti proběhl o třetím květnovém víkendu dvoudenní seminář Komory veterinárních lékařů se zaměřením na pruritického kočičího pacienta. Tento, v pořadí již druhý seminář se zaměřením na dermatologii malých zvířat uváděl MVDr. Lubomír Hošek.
MVDr. Jan Rybníček, DipECVD, prezentoval specifické dermatologické reaktivní vzory koček, postup u pruritického pacienta. Kočky vykazují na rozdíl od psů řadu dermatologických specifik: reagují na zánětlivá kožní onemocnění eozinofilním infiltrátem a periferní eozinofilií, trpí řadou onemocnění, která se u psů nevyskytují (akné, plazmocelulární pododermatida aj.), vykazují druhovou predispozici k některým onemocněním, na léky jsou výrazně citlivější, řada z nich je kontraindikovaná a může být i příčinou úhynu kočky.
Kočky mohou také na rozdíl od psů reagovat některými specifickými symptomy, které se neobjevují u psů, např. pruritus hlavy a krku, symetrická alopecie u koček, miliární dermatitida a eozinofilní komplex. Upozornil na to, že pokud je má kočka na kůži, rozhodně se nebude jednat o projevy alergie, ale spíše mastocytózu. Dalším specifikem je např. i to, že pokud má kočka exfoliativní dermatitidu, může se jednat o epiteitropní lymfom. Ve druhé části přednášky se autor zabýval demodikózou a ostatními parazitózami u koček. Je třeba brát v potaz, že u koček se vyskytují dva druhy, Demodex gatoi, který je krátký, nežije ve folikulech, ale na povrchu kůže a k diagostice je třeba povrchový seškrab kůže. Je velmi snadno přenosný z kočky na kočku, takže si ho majitelé mohou přinést i z výstavy, je třeba léčit všechny kočky v domácnosti. Ve srovnání s ním D. cati se nachází ve folikulech, stejně jako demodikóza u psů a je nejčastěji projevem jiného onemocnění, které oslabuje imunitní systém kočky. Důležité je diferenciálně diagnosticky odlišit psychogenní dermatózy, protože kočky se mohou často excesivně vylizovat i v případě, že trpí psychickými potížemi.
Velmi zajímavá byla i jeho nedělní přednáška o pemfigu foliaceu u koček, jehož jediným projevem mohou být drobné krustovité léze na uších, v okolí struků mléčných žláz či tvarohovitý sekret okolo drápových lůžek.
Dr. Rybníček v rámci své přednášky Zásady imunosupresní terapie u koček a specifické terapeutické postupy uvedl, že ze všeho nejdůležitější je pravidelný monitoring pacienta, díky čemuž lze předejít život ohrožujícím stavům. Řídí se zásadou, že někdy méně je více, protože kočky jsou velmi citlivé na léky a např. Azathioprim je dokáže i zabít.Nedoporučuje ani opakované použití injekčních depotních glukokortikoidů, protože výrazně zvyšují riziko rozvoje syndromu zvýšené fragility kůže u koček. U cyklosporinu upozornil na skutečnost, že je ho třeba podávat na lačno,aby byl zajištěn jeho spolehlivý účinek, a trvá 2-5 týdnů než začne působit, z toho důvodu je často v terapii kombinován s glukokortikoidy.
MVDr. Lucie Panáková, DipECVD, uvedla téma Diferenciálne diagnózy faciálních dermatóz u mačiek. V první řadě je třeba odlišit, jestli se jedná o primárně pruritické onemocnění, nebo onemocnění s primárně kožními změnami. Pokud se jedná primárně o pruritický problém, je třeba zvažovat hlavně parazitární onemocnění a alergie. V případě, že se jedná primárně o kožní změny, je třeba odlišit, jestli jde o alopecii, krusty, ulcerace či lupy. Je třeba zvažovat i to, jak kočka žije, protože kočka, která loví myši, se může nakazit bovinním poxvirem, který je nebezpečnou nákazou i pro lidi a kočka by pak neměla být léčena,ale utracena. Zajímavostí bylo, že je možné už jen na základě vzhledu kůže, která je alopetická, lesklá a snadno se uvolňuje srst, diagnostikovat karciom pankreatu či při záchytu exfoliativní dermatitidy na hlavě a uších je třeba zvažovat thymom.
Jedna z přednášek Dr. Panákové byla věnována i dermatofytóze. Paní doktorka upozornila na to, že z koček jsou predisponované k infekci M. canis hlavně perské kočky, u psů pak YT, biewer YT, k infekci T. mentagrophytes pak JRT či hrubosrstý foxteriér. Diferenciálně diagnosticky je v rámci dermatofytóz třeba rozlišit, zda se jedná o infekci M.canis, která se velmi snadno přenáší mezi zvířaty v domácnosti, a protokol na likvidaci infekce pak bude mnohem intenzivnější ve srovnání s infekcí M.gypseum, které je geofylní, není přenosné mezi zvířaty a nejedná se o zoonózu. Z tohoto důvodu doporučuje dělat typizaci v laboratoři.
Ve své přednášce Pododermatózy u koček se Dr. Panáková věnovala jejich diferenciální diagnostice, protože se na tlapkách koček mohou vyskytovat onemocnění, která se nikde jinde na těle neprojevují. Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit plazmacelulární pododermatitidu, digitální metastázy bronchiálního karcinomu, metastatické kalcifikace či pemfigus foliaceus, který může vyvolávat těžkou krustózní paronychii, či paraneoplastická alopecie s hladkými depigmentovanými polštářky při karcinomu pankreatu. Na tlapkách se může objevit i eosinofilní granulom.
V závěru semináře předváděli Dr. Rybníček a Dr. Panáková své kazuistiky, věnované hlavně nodulárním lézím u koček, které mohou být vyvolány zvláštními druhy bakterií jako např. nocardiemi či mykobakteriemi, a pak je třeba k diagnostice a terapii přistupovat obezřetně a majiteli vysvětlit i možnost, že se nemusí zvíře podařit vůbec vyléčit. Na konci každé přednášky mohli přítomní posluchači diskutovat s přednášejícími.*
Seminář sponzorovaly společnosti ALL4VETS, Hill´s, Elanco, Bayer, Drosera, Werfft, spol. s r. o.
MVDr. Martina Načeradská