V Moravskoslezském kraji objevili veterinární inspektoři v prodejně v Bílovci některé masné výrobky, které měly prošlé datum použitelnosti. Přijaté opatření – likvidace výrobků a sankce: uložena pokuta.
Na Vysočině při kontrole složení výrobků veterináři zjistili rozpor u polských šunkových párků: výrobce deklaroval 93 % masa, avšak ve skutečnosti bylo masa o 10 % méně. U polských kabanosů bylo o 3 % tuku více, než bylo deklarováno (43%), což sice není mnoho, ale ani to nemá být. I v tomto případě bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty.
V Ústeckém kraji firma z Teplic neoznámila příchod veterinární zásilky z Německa, i když to ukládá nařízení vlády. Šlo o mléčné a masné výrobky, a jak se posléze ukázalo, některé nebyly označeny na obalu povinnými údaji v češtině. Provozovatele veterináři upozornili na tyto povinnosti a zahájili správní řízení o uložení pokuty.
Ve Středočeském kraji sice v Tehově při kontrole „prodeje ze dvora“ veterinární inspektoři shledali, že nabízené výrobky, poctivé máslo z čerstvé smetany a čerstvý sýr, jsou v pořádku, avšak subjekt „opomněl“ povinnost se u krajské veterinární správy registrovat. Musí tak učinit neprodleně, neboť jinak tyto výrobky do oběhu uvádět nelze. I zde musí prodejce počítat s pokutou.
To jsou kromě několika případů porušení teplotního řetězce v různých krajích výsledky veterinárních kontrol za posledních 14 dní. Ve všech zmíněných případech šlo o porušení veterinárních předpisů, popřípadě zákona o potravinách.*
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS