05.08.2015 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní zimu nepřežila pětina včelstev

V naší republice nepřežila zhruba pětina včelstev zimu, úhyn byl výrazně vyšší než v předchozím roce. Hlavní příčinou úbytku včel je varroóza. Počet včelstev monitoruje mezinárodní asociace COLOSS.

S touto mezinárodní společností spolupracují v České republice odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s Pracovní společností nástavkových včelařů CZ. Dotazník vyplnilo 977 včelařů. Zatímco loni ztráty včelstev činily 6,6 procenta, v letošním roce uhynulo nebo ztratilo matku v zimním období 19,4 procenta včelstev. Nejvyšší úhyny byly nahlášeny v Moravskoslezském kraji, asi 32,5 procenta. Nejnižší ztráty byly zazanamenány v Kraji Vysočina a v Královéhradeckém kraji, kde odborníci evidují dvanácti- až čtrnáctiprocentní úhyny.

Příčinou velkých úhynů včel  je varroóza. Onemocnění včely nezahubí, jestliže chovatel včas odhalí zvýšené napadení včelstva a zahájí léčbu. K varroóze se ale často přidávají i další nemoci. Pokud však včelaři včas a účinně nezasáhnou, nákaza se rychle šíří do okolí. Kvůli nezodpovědnosti jiných najdou majitelé často své úly bez včel i zásob. Nemocné včely úly opouštějí a hynou v přírodě. K léčbě využívají někteří včelaři klasická syntetická léčiva, jiní dávají přednost přírodní léčbě na bázi kyseliny šťavelové nebo mravenčí. Účinky působení klasických léčiv s léčivem na přírodní bázi jsou stejně účinné.

Produkce medu u nás loni meziročně klesla zhruba o 11 procent na 7162 tun. Nejvíce se prodával světlý květový med, kvůli počasí nebyl tmavý lesní med téměř vůbec dostupný. Loni přibylo včelařů, v roce 2013 vyrábělo med okolo 50 500, loni o 3000 více. Přibývá zejména včelařů s větším počtem včelstev i těch, pro něž příjem představuje hlavní zdroj obživy. Včelařů přibývá díky finanční podpoře Evropské unie i příslušných krajů.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down