Vzhledem k přímé ztrátě v hodnotě jedné miliardy korun požaduje Agrární komora (AK) spolu s Potravinářskou komorou (PK) od Evropské unie i českého ministerstva zemědělství větší finanční podporu i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo Evropskou unii.
Nepřímá ztráta daná poklesem výkupních cen bude podle Agrární komory mnohem větší. Případný pokles stavů českých dojnic by mohl způsobit i škody v půdě kvůli nedostatku organické hmoty, která se následně vrací do půdy a zvyšuje její úrodnost.
Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla meziročně o čtvrtinu. V srpnu se pohybovala pod sedmi korunami za litr, tj. pod výrobními náklady.
Krize ceny mléka se netýká jen naší republiky, mléka je v důsledku ruského embarga na dovoz potravin a zrušení mléčných kvót nadbytek na celém evropském trhu. Za pokles cen mléka a mléčných výrobků nesou podle potravinářů vinu i obchodní řetězce, které chtějí od mlékáren a zemědělců co nejnižší cenu.
Agrární komora požaduje schválení nového dotačního programu na podporu mléka na pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat a/nebo na zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu. Agrárníci chtějí i další dotace na zlepšování kvality půdy nebo urychlení spouštění programů, které má již ministerstvo připravené, například ohledně podpory kvalitního mléka.
Agrární komora si také přeje aby vláda do konce září schválila změnu zákona, aby mohli farmáři využívat tzv. zelenou naftu i v oborech živočišné výroby.
Embargo na dovoz potravin vyhlásila Ruská federace během loňského léta. Přímý odhad škod pro mlékárenský průmysl se tehdy pohyboval mezi 300-400 miliony korun.
Loni vyhlášené embargo zakázalo dovoz vybraných potravin ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska. Na sankčním seznamu je maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina. V letošním červnu jej ruská strana prodloužila o rok, jako odpověď na prodloužení hospodářských sankcí ze strany EU.*