V České republice je nyní zhruba 100 až 150 množíren s více než 20 psy. Zvířata žijí ve špatném prostředí a brzy umírají. Ministerstvo považuje problém za vážný, pomoci by měla novela veterinárního zákona, která zavádí povinnost registrace chovů s více než pěti fenami pod Státní veterinární správu (SVS).
Počet množíren u nás roste až o pětinu ročně. Jsou ovlivněny módními trendy plemen psů a televizní reklamou s konkrétním plemenem. Zatímco dříve se na růstu plemen podílely menší chovy, dnes se kromě počtu rozrůstá i jejich velikost. Podle SVS nelze množírny psů kontrolovat cíleně, protože zákon ani pojem množírna nezná. Veterinární lékaři loni zkontrolovali psy v 2008 případech, téměř u čtvrtiny zjistili pochybení. Většina z nich však byla zjištěna v chovu psů v domácnostech. I když je celkový podíl závad nižší u větších chovatelů v porovnání s menšími chovy, závažnost je vysoká i s ohledem na dopady v oblasti společenského vnímání a názorů na chov psů. Ve dvou největších loni kontrolovaných chovech bylo 114 a 111 psů.
Veterináři změnu legislativy podporují, přáli by si konkrétnější podmínky, jak mají chovatelé psy a kočky chovat. Chovatelé s více než 50 psy musí být např. ve Francii schváleni veterinárními úřady, nahlášeni finančním úřadům a dvakrát ročně kontrolováni.
Podporu SVS má také centrální registr psů. Aby registr měl smysl a plnil svou funkci, musela by se povinnost označovat a registrovat psa týkat všech psů a chovatelů.
Lidé měli by si kupovat zvířata od prověřených chovatelů, nikoliv z pochybných zdrojů. Zájemci by si nikdy neměli koupit zvíře při první návštěvě chovatele. Ministerstvo zavedení centrálního registru již několikrát zvažovalo.
Zdroj: www.ctk.cz