11.01.2017 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz chovu ptactva ve volném výběhu

Veterinární lékaři zakázali kvůli aviární influenze chov ptactva v komerčních chovech ve volném výběhu pod hrozbou dvoumilionové pokuty. Opatření platí do odvolání, podobně jako již dříve vydaný zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů.

V České republice bylo doposud zaznamenáno pět ohnisek nákazy, průběžně se laboratorně vyšetřují další vzorky uhynulých ptáků. Na jižní Moravě pokračuje kvůli nákaze likvidace drůbeže, byly utraceny kachny patřící společnosti Sebol u Moravského Krumlova.

V tříkilometrovém okolí ohnisek v Moravském Krumlově, Ivančicích a místní ivančické části Letkovice pokračuje utrácení domácích malochovů u chovatelů, kteří dostali informace později nebo nebyli doma v době, kdy se plošné utrácení konalo. Celkem bylo podle Státní veterinární správy (SVS) na jihu Moravy v malochovech utraceno téměř 10.000 kusů ptactva. Ostatní drůbež zůstává v katastrálním území obce Vedrovice. Veterinární lékaři obec přeřadili z ochranného do dozorového pásma.

Chovatelé mohou veterinární lékaře požádat o výjimku ze zákazu chovu ptactva ve volném venkovním výběhu, ale musí ptáky krmit pod střechou. Nařízení se zatím nevztahuje na chovy bažantů a ohrožených tetřevů hlušců v odchovnách Lesů ČR a nekomplikuje ani podnikání pštrosí farmy v Hněvošicích na Opavsku. Tyto chovy jsou v uzavřených voliérách anebo budovách.

Opatření proti šíření ptačí chřipky se vztahuje na záchranou stanici v Jinonicích. Její personál nesmí dočasně přijímat poraněné vodní ptáky z Horních Počernic, Klánovic a Újezdu nad Lesy. Do zmíněných částí Prahy spadá část dozorové zóny kvůli ohnisku nákazy v Lázních Toušeň, kde byl v pondělí zlikvidován celý chov ptactva. Stanice nesmí přijímat zraněné vodní ptáky z ostatních částí Prahy, kteří jsou podezřelí z nakažení chřipkou. Absolutní zákaz platí i pro příjem ptáků mimo území hlavního města.

Preventivní přípravy probíhají i v liberecké zoologické zahradě s jednou z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě. Zaměstnanci mají nachystaný plán na přemístění ptáků, kteří jsou citliví na ptačí chřipku, do uzavřených prostor. U druhů, u kterých to není možné, existuje varianta zabezpečení voliér. Opatření by byla provedena jen v případě, že by se nákaza v okolí skutečně objevila. Usmrcovat volně žijící ptáky v blízkosti ohnisek veterinární lékaři nechystají. Takový postup vede zpravidla k rychlému obsazení lokality dalšími ptáky z okolních oblastí. Je velmi obtížné určit druhy ptáků, kteří by měli být usmrceni. Hostitelem viru může být několik desítek druhů ptáků.

Zdroj: www.ctk.cz

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down