Členské země Evropské unie hodnotí stávající situaci na mléčném trhu s mírným optimismem. Ke stabilizaci trhu po ukončení mléčných kvót v roce 2015 musela být zavedena mimořádná opatření Evropské komise dosahující výše několika miliard korun.
Opatření na podporu trhu, která kromě mléka zahrnovala také sektory produkce vepřového masa a ovoce, fungovala velmi dobře. Na jaře roku 2015 skončily kvóty na mléko, které platily od 80. let minulého století. Farmáři nyní mohou produkovat neomezené množství mléka. Ruské embargo na dovoz mléčných výrobků z evropských zemí a pokles poptávky z jiných částí světa byly v některých členských zemí EU příčinou výrazného poklesu cen.
Komise reagovala na podporu zemědělců řadou opatření. V prvním balíčku, který se týkal i produkce mléka, bylo v září 2015 pro naši republiku přiděleno více než 11 milionů eur, tj. zhruba 300 milionů Kč. Tato částka byla stoprocentně dorovnána z národního rozpočtu a loni bylo do konce dubna vyplaceno zemědělcům více než 600 milionů korun. Nový balíček z loňského léta znamená pro naše zemědělce asi 560 milionů Kč, kdy polovinu - přibližně 275 milionů Kč - tvoří evropské peníze. Z toho je 150 milionů Kč určeno na program snižování produkce. Větší podporu ze strany ministerstva má druhá část balíčku zahrnující podporu stabilizace produkce (proškolení chovatelů, jak zvládat tržní rizika).*
Zdroj: www.ctk.cz