V České republice byla po osmi letech izolována baktérie Taylorella equigenitalis, původce nakažlivého pohlavního onemocnění koní.
Onemocnění nazvané „nakažlivý zánět dělohy“ se vyskytuje u klisen. Hřebci jsou častým přenašečem infekce. V laboratoři SVÚ Praha, na pobočce v Hradci Králové, jsme při preventivním vyšetření toto onemocnění diagnostikovali právě u plemenného hřebce. Následně byl izolát konfirmován v NRL pro infekční nemoci koní v SVÚ Praha. MALDI-TOF a PCR s následnou sekvenací jednoznačně potvrdila přítomnost Taylorella eguigenitalis.
Původcem onemocnění je nepohyblivá gram-negativní, ve vnějším prostředí málo odolná bakterie. Proto je dobře zlikvidovatelná běžnými desinfekčními prostředky. K přenosu dochází jak pasivně (kontaminovanými nástroji a pomůckami používanými při ošetřování zvířat), tak aktivně při pohlavním styku mezi nakaženými jedinci. Infekce u hřebců probíhá bez znatelnějších klinických příznaků, více je toto onemocnění patrné u klisen, u kterých se druhý až třetí den po infekci objevuje výtok z pohlavních orgánů, v některých případech jsou projevy nákazy subklinické a žádné viditelné změny se neobjevují - dochází k přebíhání klisen a dočasné neplodnosti či potratům.
Taylorella equigenitalis přežívá delší dobu v pohlavních orgánech hřebců a klisen, přičemž nedochází k postižení celkového zdravotního stavu. Toto závažné onemocnění může v chovech způsobovat značné reprodukční problémy. Proto je důležité dbát na prevenci a dodržování hygienických pravidel při ošetřování zvířat. Onemocnění není přenosné na člověka.*
Zdroj: www.svupraha.cz