17.05.2017 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

WelFur a chov kožešinových zvířat

S blížícím se třetím čtením zákona na ochranu zvířat proti týrání, jehož novela podle předkladatelů má zcela ukončit více než stoletou tradici chovů kožešinových zvířat, se opět objevily nepravdivé argumenty, které mají ovlivnit rozhodování poslanců.

Zákaz chovu kožešinových zvířat je prosazován nepravdivými argumenty. Aktivisté i předkladatelé novely se znovu dopouštějí nepravdivého informování o programu WelFur. Třetímu čtení se blíží novela zákona č. 246/1992Sb. na ochranu zvířat proti týrání, která má za cíl zakázat chov kožešinových zvířat v České republice. Hlasovat se bude i o několika pozměňovacích návrzích, které předložily výbory nebo jednotliví poslanci.

Chovatelé kožešinových zvířat podporují přijetí pozměňovacího návrhu, který by zavedl pro tyto chovatele nutnost vlastnit certifikát programu WelFur, který podpořil i Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny. Česká republika by byla sice první zemí v EU, kde by chovatelé s certifikací WelFur dostali výjimku a mohli pokračovat v chovech, ale v Norsku je již certifikace WelFur v legislativě zavedena. Norsko není členem EU a má velmi vysoké standardy pro welfare chovaných zvířat.

Nepravdivé informace šíří mimo jiné aktivisté z organizace Svoboda zvířat, kteří tvrdí, že certifikační program vyvinuli sami chovatelé. Aktivisté opět v zájmu svého politického boje veřejně neříkají pravdu. WelFur sestavilo 20 vědců ze sedmi evropských univerzit a institucí podle metodiky projektu Evropské komise Welfare Duality, zaměřeného na všechny chovy mléčného skotu, prasat a drůbeže v Evropské unii.

Cílem programu WelFur je dokumentace welfare zvířat na farmách a jeho maximalizace na základě dostupných odborných zjištění. Na rozdíl od obvyklých systémů kontroly se nezaměřuje na formální požadavky spojené s chovným prostředím, ale na samotná zvířata a zabezpečení jejich potřeb.

Z výše uvedených příkladů opět vyplývá, že ze strany podporovatelů zákazu chovu kožešinových zvířat není zájem vést seriózní diskuse odrážející realitu. Politici by se měli rozhodovat na základě racionálních argumentů a faktů, nikoliv pod dojmem kampaní vytvořených a vedených veganskými lobbistickými skupinami. Poslanci a veřejnost si neuvědomují, že pokud veganské lobby zvítězí, budou pokračovat v zákazu chovů dalších hospodářských zvířat nebo jejich komplikaci, až čeští chovatelé zůstanou nekonkurenceschopní. Přestože program WelFur klade vyšší požadavky na naše chovy, chovatelé preferují jeho zavedení a poslanci by tento pozměňovací návrh měli přijmout. Více o programu WelFur na http://www.welfur.cz

- Program WelFur je speciálně vyvinutý certifikační program pro chovy kožešinových zvířat vycházející z projektu Evropské komise Welfare Quality, který je určen pro všechny farmové chovy v Evropské unii.

- WelFur je program, který má zaručit a maximalizovat welfare (pohodu) zvířat na farmách na základě vědeckých poznatků z výzkumů těchto zvířat za posledních 30 let. Program sestavili vědci ze sedmi evropských univerzit a institucí.

- Program WelFur je unikátní všeobecně implementovaný program, který se nezaměřuje na chovné podmínky, ale na zvířata samotná.

- WelFur bude postupně zaváděn mezi chovateli v Evropě do roku 2020.

- Zavedení programu WelFur podporují i čeští farmáři, tak aby se stal kompromisním východiskem v debatě o zákazu chovů.

Organizace FUR EUROPE je nadnárodní sdružení národních asociací v Evropě se sídlem v Bruselu, které prezentuje celé odvětví kožešinové výroby v Evropě.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down