Spojené státy, země Evropské unie, Japonsko, Argentina, Austrálie, Izrael a čtyři další státy, které exportují do Číny potraviny, žádají omezení plánované intenzivní kontroly která je v rozporu se světovými standardy.
Nová opatření, která by měla zásadní dopad na přístup vývozců na rychle se rozvíjející čínský trh, mají vstoupit v platnost letos 1. října. Zamýšlená pravidla poznamenají obchod v řádu miliard dolarů. Stěžejním problémem čínského požadavku je kontrolní certifikát každé dodávky potravin od příslušné zahraniční vlády. Ve společném dopise žádá USA, EU a řadu dalších zemí Peking, aby se řídil celosvětovou praxí a opatření uplatňoval pouze na kategorii rizikových potravin, jako jsou například masné a mlékárenské produkty, výrobky z vajec a mořské plody. Tento spor není ve světovém obchodu s Čínou jediný, Peking brzdí přístup na domácí trh široké škále výrobků a porušuje tak své závazky ohledně volného obchodu. Proti opatřením v dovozu potravin státy lobbují už od loňského roku.
Východoevropské státy se slabým zpracovatelským sektorem platí za čínské zboží dodávkami šunky, jablek a jiných potravin. Čína předložila navrhovaná opatření Světové obchodní organizaci (WTO), která je na svých webových stránkách zveřejnila minulý týden. Členské státy mohou vyjádřit svůj postoj do 60 dnů.*
Zdroj: www.ctk.cz