Lidé by se neměli dotýkat mrtvých zvířat ani jedovatých nástrah, které najdou. Podle České společnosti ornitologické (ČOS) jinak velmi riskují, že by mohli mít zdravotní potíže.
Traviči totiž často používají jed, který je smrtelně nebezpečný i pro člověka. V případě nálezu mrtvého zvířete by lidé měli zavolat policii nebo Českou ornitologickou společnost. Na vysočině nalezli ornitologové dva mrtvé ptáky, motáka pochopa a orla mořského a lišku. Na problém nepovoleného zabíjení ptáků v Česku se ornitologové snaží upozorňovat v rámci programu Volná křídla, a na internetu od roku 2000. Za tu dobu už údajně zaregistrovali nejrůznější způsoby zabíjení ptáků včetně stovky otrav. Pokládání otrávených nástrah je trestný čin. Pokud by byl otráven člověk, jednalo by se o trestný čin obecného ohrožení, kde může být sazba vyšší.
Traviči používají zakázaný jed karbofuran. Savci a ptáci se při plném vědomí ve velkých křečích udusí. ČOS s policií a Ministerstvem životního prostředí připravuje podrobnou metodiku pro vyšetřování těchto činů. Metodika by měla ujasnit kompetence a umožnit snazší dopadení a usvědčení travičů.*
Zdroj: www.ctk.cz