Hlavním cílem novely je snížit výskyt nelegálních přípravků na ochranu rostlin na domácím trhu, a tím přispět ke zvýšení ochrany životního prostředí a potravinového řetězce. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset podle návrhu povinně registrovat.
Omezit nepovolené nebo falšované přípravky pomocí sankcí a registrací má novela, kterou podepsal prezident. Razantní zvýšení některých sankcí má podle normy zvýšit pokuty za zavlečení škodlivých rostlin do České republiky. Nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin se zvýší z jednoho na tři miliony korun. Až na čtyři miliony korun se má zvýšit pokuta za uvádění na trh nebo používání nepovoleného přípravku. Novela podle návrhu vlády zvyšuje pokutu z 1,5 milionu na pět milionů korun za zavlečení škodlivých organismů nebo rostlin do ČR. Sněmovna horní sazbu této pokuty zvýšila na šest milionů korun.
Ministerstvo zemědělství považuje dosavadní pokuty za nízké. Podle Evropské komise je v Evropské Unii přibližně desetiprocentní podíl prodaných nepovolených přípravků, v tuzemsku představuje tato částka 17,5 procenta. Podle ministerstva nejde o ojedinělé případy. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset podle novely povinně registrovat.
Podle oficiálních údajů Ministerstva zemědělství je v ČR 400 distributorů, za registraci zaplatí 1000 korun. Novela omezuje používání pesticidů a také platnost certifikace u sušáren dřeva, které hubí škodlivé organismy, maximálně na dva roky. Nyní je osvědčení časové neomezené.
Podle posledních údajů Ministerstva zemědělství se u nás ročně aplikuje 5,5 milionu kilogramů účinných látek, tj. zhruba 1,55 kg substancí na hektar zemědělské půdy a 2,16 kg účinné látky na hektar orné půdy, chmelnic, sadů a vinic. Z celkového množství těchto účinných látek tvoří více než třetinu přípravky pro profesionální pěstitele.*
Zdroj: www.ctk.cz