Ve střední a východní Evropě jsou potraviny nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako produkty prodávané v jiných zemích. Předseda Evropské komise prohlásil v europarlamentu, že praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná.
Jean-Claude Juncker uvedl: "Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích". Podobné přestupky nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit. Evropská komise, členské státy Evropské unie a evropští zákonodárci se musí dohodnout na způsobu, jak omezit levný čínský import. Komise bude prověřovat převzetí firem zahraničními podniky. Zásadní je ale v celém sporu o mezinárodním obchodu otázka, jak přistupovat k Číně.
V současné době je Čína považována za zvláštní netržní případ. Její výrobky mohou evropští vyšetřovatelé označit za uměle levné, pokud jsou jejich ceny nižší, než výrobky dovážené z jiné takzvané třetí země, na příklad ze Spojených států. Evropská komise je podporovaná 28 členskými státy EU. Pro všechny členské státy Světové obchodní organizace (WTO) včetně Číny musí platit, že za dumping se považuje vývoz do zahraničí za ceny nižší než na domácím trhu. Pokud ovšem tyto domácí ceny podléhají "významným tržním deformacím" jako jsou státní zásahy, levné financování nebo diskriminace ve prospěch domácích výrobců, mohou vyšetřovatelé při určování ceny sáhnout k mezinárodním referenčním cenám. Kritici, mezi něž patří i mnozí zástupci Evropského parlamentu, uvádí, že nová pravidla přenášejí důkazní břemeno z čínských výrobců na výrobce v EU.
Zdroj: www.ctk.cz