Trichomonády tvoří skupinu jednobuněčných aerobních bičíkatých organismů. Tritrichomonas foetus je příčinou trichomoniázy skotu. Nedávné molekulární studie ukázaly, že trichomonády koček se liší od trichomonád nacházených u skotu.
Kočičí trichomonáda se tak nyní označuje jako Tritrichomonas blagburni. T. blagburni byla zjištěna u koček po celém světě. Je spojena s různě vyjádřenými klinickými příznaky, onemocnění může probíhat asymptomaticky nebo se může objevit chronický intermitentní průjem. Často se objevuje u mladších koček (mladších 12 měsíců), čistokrevných koček z chovných stanic a koček z domácností s více kočkami. Prevalence se pohybuje v rozmezí 0-31 %, nejvyšší výskyt (32 %) byl zaznamenán u koček v útulku, což naznačuje, že prostředí s velkou koncentrací koček představuje hlavní rizikový faktor. Cílem této studie bylo zjistit výskyt a rizikové faktory T. blagburni u koček v České republice. Výsledky této studie ukazují, že výskyt T. blagburni je u koček v České republice nízký, nicméně bylo by vhodné provést další studii s větším počtem zvířat, která by ukázala, zda je skupina popsaná v této práci reprezentativní.*
CEPLECHA, V., SVOBODOVÁ, V., LENDON, C., et al. A survey of feline trichomonosis suggests a low incidence of Tritrichomonas blagburni among cats in the Czech Republic. Veterinarni Medicina 2017;62:269-273.
Podrobnější informace najdete v březnovém čísle časopisu Veterinářství.