Do letošního května přibylo meziročně podnětů na podezření z týrání zvířat o téměř 30 procent. Všechny podněty budou vyšetřeny, prozatím bylo provedeno 2200 kontrol. V pětině případů bylo zjištěno týrání nebo pochybení.
Někteří lidé nahlašují podněty na základě dřívějších fotografií na sociálních sítích, nebo neuvádí přesné bydliště, kde k týrání zvířat dochází. Letos ale přibývá i vážných případů týrání. Došlo několikrát ke zmrzačení až utýrání psa při řešení rodinných nebo sousedských vztahů - pes byl zastřelen, ubit kladivem aj.
Protože se podobné případy objevují v médiích, přichází stále více podnětů. Veterinární lékaři požádali zástupce obcí, aby jim podezření z týrání nahlásili. Případy by se tak mohly řešit zavčas.
Veterinární lékaři řeší stále častěji množírny psů. Podle novely veterinárního zákona, která začala platit loni na podzim, musí chovatelé informovat o chovu Státní veterinární správu, když vlastní více než pět fen starších jednoho roku. Aktuálně je na seznamu 754 těchto chovatelů, a 15 chovatelům byla uložena pokuta za nenahlášení.*
Zdroj: www.ctk.cz