Země Evropské unie se dohodly na zákazu užívání tří pesticidů na venkovních zemědělských plochách. Látky ze skupiny neonikotinoidů mají škodlivý vliv na včely. Před riziky neonikotinoidů pro včely a čmeláky varoval opět Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).
Pro zákaz hlasovalo šestnáct členských zemí EU, čtyři zástupci zemí včetně České republiky byli proti, osm zástupců se hlasování zdrželo. Česká republika požadovala udělení výjimky pro cukrovou řepu, protože podle ministerstva zemědělství bude bez neonikotinoidů výrazně ohrožena rentabilita jejího pěstování. Zákaz by měl po formálním schválení Evropskou komisí začít platit koncem letošního roku.
Zákaz používání pesticidů se týká tří neonikotinoidů - klothianidinu, thiamethoxamu a imidaklopridu. Tento zákaz je stanoven pro použití neonikotinoidů na volné zemědělské ploše, ve sklenících jeho aplikace zakázána není. Použití těchto prostředků k moření osiv kukuřice, slunečnice a řepky, bylo částečně zakázáno již v roce 2013. Na základě dohody zemí EU budou tyto pesticidy zakázány úplně.
Neonikotinoidy napadají nervový systém hmyzu, mohou jej paralyzovat i zabít. Řada studií v uplynulých letech prokázala, že jejich používání má negativní dopad na populaci včel. Před riziky, které představuje užívání neonikotinoidů pro včely a čmeláky, varoval opět Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u desítek tisíc druhů rostlin, z nichž mnohé patří mezi zemědělsky významné plodiny. Po formálním schválení zákazu použití neonikotinoidů Evropskou komisí a jejím zveřejnění v úředním věstníku vstoupí zákaz v platnost za šest měsíců.*
Zdroj: www.ctk.cz