28.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov slepic bez klecí

V České republice je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé Evropské unii 53,1 procenta nosnic. Chovatelé nosnic museli před více než sedmi lety vybrat vhodné systémy pro chov nosnic.

Po negativní zkušenosti s obchodními řetězci, které jim v té době platily stejnou cenu za vejce od nosnic chovaných volně v halách jako za vejce od nosnic v klecích, chovatelé vybudovali většinu chovů s obohacenými klecemi. Změna na chov nosnic bez klecí by v tuzemsku stála čtyři až šest miliard korun. Řada chovů slepic u nás pochází z 60. let, musely by se předělávat nejen technologie chovu, ale i ventilace, případně stavět nové budovy. Čeští drůbežáři nemají na modernizaci dostatek peněz. Náklady na výrobu jednoho vejce se pohybují kolem 1,60 koruny u klecového chovu, u voliér o 30 haléřů více. Prodej vajec z voliér se drůbežářům nevyplácí.

Pokud by řetězce skutečně odmítaly kupovat po roce 2025 vejce z klecových chovů, bude na pultech nedostatek českých vajec. Výrobci na nové systémy přejít nestihnou. Před rokem 2012 investovali nemalý finanční obnos do tzv. obohacených klecí, neobohacené menší klece byly tehdy zakázány v celé EU. K zákazu chovu v klecích přistoupilo Německo, Belgie a Velká Británie, které mají vysokou životní úroveň a kupní sílu. Ve Španělsku, Polsku a na Slovensku jsou běžné klecové chovy.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down